RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konsultacje ws. podwyżek w Warszawie? Ratusz: Szkoda czasu

Co dalej z rosnącymi kosztami w Warszawie? (fot.  PAP/Tomasz Gzell, Leszek Szymański)
Co dalej z rosnącymi kosztami w Warszawie? (fot. PAP/Tomasz Gzell, Leszek Szymański)

Władzom Warszawy szkoda czasu na konsultacje ws. podwyżki cen wywozu śmieci – wynika z odpowiedzi ratusza. Dotyczy ona udziału prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego w rozmowach na ten temat z ministerstwem klimatu.

Podwyżki za śmieci w Warszawie. Trzaskowski: Jeśli ktoś zużywa wodę rozrzutnie...

Mieszkańcy Warszawy od 1 kwietnia płacą zdecydowanie więcej za wywóz śmieci. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski przekonywał, że podwyżki „nie są...

zobacz więcej

Od początku kwietnia w stolicy obowiązują nowe stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Są one związane z ilością zużytej wody przez mieszkańców. Średnio jedna osoba musi płacić za wywóz śmieci ok. 50 zł miesięcznie, co w przypadku pięcioosobowej rodziny daje 250 zł miesięcznie.

Górny limit opłat za śmieci? Jest propozycja


Ministerstwo klimatu, aby zapobiec nieograniczonemu wzrostowi opłat zapowiedziało wprowadzenie stawek maksymalnych na poziomie 40, 91 i 120 zł za wywóz śmieci, w zależności od liczby osób w jednym gospodarstwie domowym.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarzucił rządzącym, że warszawiacy płacą dużo za śmieci, bo ustawa wprowadzona przez Zjednoczoną Prawicę nakazuje samofinansowanie gospodarki odpadowej, a tym samym zabrania miastu dopłacania do wywozu śmieci.

Miasto stołeczne rozpoczęło kampanię, która miałaby przekonać warszawiaków, że za podwyżki odpowiada rząd. A Rafał Trzaskowski pisał na Facebooku: „Skąd, więc podwyżka? Odpowiedź jest bardzo prosta. To efekt Waszych (Zjednoczonej Prawicy – przyp. red.) działań. Tak, Waszych. Właśnie dostaliście rachunek, który sami sobie wystawiliście” – twierdził. „Obowiązujące przepisy, ustawa, którą przez ostatnie lata tyle razy poprawialiście, zabrania nam – samorządom – pokrywania części kosztów utrzymania systemu wywozu odpadów. Pewnie tego nie wiecie, ale Warszawa płaci za ten system ponad 1,2 mld złotych. Tylko 743 mln złotych pokrywali dotąd warszawiacy, wnosząc opłaty za wywóz śmieci. Pozostałe 457 mln złotych miasto dopłacało z budżetu. Teraz, zgodnie z Waszą ustawą, nie może tego robić” – argumentował.

Czytaj więcej: Trzaskowski za podwyżki opłat za śmieci obwinia rząd. Jak jest naprawdę?
teraz odtwarzane
Rafał Trzaskowski komentuje podwyżkę za wywóz śmieci w Warszawie

Trzaskowski krytykuje przepis... wprowadzony przez PO


Kampania spotkała się z krytyką ministerstwa klimatu głównie, jak argumentowano, ze względu na wprowadzający w błąd przekaz warszawskiego ratusza. W odpowiedzi na postulat Trzaskowskiego, ministerstwo klimatu zaproponowało nowelizację ustawy śmieciowej i wykreślenie z niej zapisu o koniczności samofinansowania. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba przypomniał, że zapis ten został wprowadzony nie zarządów PiS, lecz PO-PSL w 2011.

Nowelizacja przepisów


– Jestem otwarty na rozmowę w sprawie propozycji prezydenta Trzaskowskiego o zniesieniu zasady samobilansowania. W piątek (16 kwietnia) wystosowałem pismo do strony samorządowej (Związku Miast Polskich – red.) z prośbą o ocenę naszych propozycji – powiedział Ozdoba. Poinformował, że poprosił samorządowców o odpowiedź do środy 21 kwietnia. Wyjaśnił, że resort chce jak najszybciej skierować nowelizację do Sejmu.

Fala memów o wodzie w Warszawie. „Za tę cenę z kranów powinno lać się wino”

„Oszczędny warszawiak – śmierdzący warszawiak” – piszą internauci po tym, jak władze stolicy zmieniły sposób naliczania opłat za śmieci. Okazało...

zobacz więcej

Polska Agencja Prasowa zwróciła się z pytaniem do rzecznik ratusza o udział prezydenta Trzaskowskiego w konsultacjach ws. zmian w ustawie śmieciowej.

Ratusz Trzaskowskiego: Szkoda czasu


„W najbliższą środę odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Odpadów Unii Metropolii Polskich. Jako samorządy nie zgadzamy się na polityczne działania kosztem mieszkańców. Na apel UMP i ZMP o rozmowę w sprawie odpadów – Minister Ozdoba nie odpowiedział. Dlatego propozycja udziału w konsultacjach wydaje się zabiegiem czysto politycznym, a na to szkoda czasu – my jako samorząd jesteśmy gotowi do poważnej rozmowy na temat kolejnej nowelizacji ustawy” – napisała w odpowiedzi rzecznik urzędu stołecznego Monika Beuth-Lutyk.

Zobacz także: Trzaskowski ma nową rzeczniczkę. „Nie będzie polityki”

„Nie rozumiem tej odpowiedzi. Przecież otrzymali zaproszenie, nawet w tej sprawie spotykają się ZMP i UMP” – ocenił wiceszef resortu klimatu. Zapowiedział, że jeszcze we wtorek „skieruje kolejne pismo o umówienie spotkania z przedstawicielami Unii Metropolii Polskich”.

źródło:

Zobacz więcej