RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Suchoń u Hołowni. „Miała być nowa jakość, jest grupa rekonstrukcyjna Petru” [WIDEO]

Do Polski 2050 dołączył dotychczasowy poseł KO Mirosław Suchoń. To już drugi transfer z Nowoczesnej do ruchu byłego prezentera TVN. – Szymon Hołownia i Michał Kobosko powinni postawić kropkę przed nazwą Polska 2050, to może także inni politycy Nowoczesnej przystąpią do nowego-starego projektu, tratwy ratunkowej dla polityków opozycji. Hołownia już kompletnie pogubił się w tym, co mówi. Miała być nowa jakość, a jest tak naprawdę grupa rekonstrukcyjna Ryszarda Petru – powiedział tvp.info Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Poseł Suchoń z KO zasili Polskę 2050? „Dawno nie miałem takiego poczucia” [WIDEO]

Mirosław Suchoń z Nowoczesnej ma być kolejnym posłem Koalicji Obywatelskiej, który dołączy do Polski 2050 Szymona Hołowni. – Nie potwierdzam, nie...

zobacz więcej

Kolejny transfer z Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej do Polski 2050


Poseł Suchoń swoją karierę polityczną rozpoczął w Nowoczesnej Ryszarda Petru. „Kto nie stoi za Ryszardem Petru? Nie stoją starzy partyjni wyjadacze. Nie stoją ci, którzy skaczą z partii do partii” – mówił Petru podczas spotkania wyborczego z mieszkańcami Bielska-Białej, skąd pochodzi Suchoń, w 2015 roku. „Całe Podbeskidzie namawiam do głosowania na Mirka Suchonia” – tymi słowami lider Nowoczesnej zachęcał później do oddania głosu na obecnego posła Polski 2050. „Bardzo się cieszę, że Mirek dołącza dziś do ruchu Polska 2050. Tak jak mówiłem jakiś czas temu, my przymknęliśmy to okno transferowe, decydując się teraz na przyjmowanie do ruchu tylko tych, do których jesteśmy w 100 procentach przekonani, że pomogą nam wygrać nowe wybory, które są naszym celem” – zachwalał Suchonia lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Wcześniej do Polski 2050 dołączyła dotychczasowa rzeczniczka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. Odpowiedzialna za transfery do Hołowni posłanka Hanna Gill-Piątek zdradziła, że spośród byłych i obecnych działaczy Nowoczesnej chętnych do przejścia jest wielu. Suchoń to też piąty parlamentarzysta Polski 2050 wywodzący się z Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej do Hołowni dołączyli wspominana wcześniej Hennig-Kloska, Joanna Mucha, Tomasz Zimoch i Jacek Bury.

Zobacz także: Rozpad KO? Posłanka Polski 2050: Wiele osób z Nowoczesnej puka do naszych drzwi

Mirosław Suchoń z Polski 2050 o odejściu z KO: Nie będę mówił o tym co za nami


Dlaczego poseł Suchoń postanowił opuścić Koalicję Obywatelską? – Ja wiem, że ta polityka działa dzisiaj w taki sposób, że musi polać się krew. Trzeba komuś dołożyć. Ja nie zgadzam się z taką polityką. Nie będę mówił o tym, co jest za nami, tylko o tym co przed nami. O tym, że mamy pomysł na Polskę – stwierdził Mirosław Suchoń z Polski 2050. Czy można odnieść takie wrażenie, że ugrupowanie Szymona Hołowni zamiast propozycjami programowymi zajmuje się ostatnio głównie transferami politycznymi? Wygląda to trochę niczym eliminacje do jakiegoś talent show, a nie realna polityka. – Każdy może mieć na myśli jakieś swoje przemyślenia, natomiast ja ze strony Polski 2050, Szymona Hołowni, całego ugrupowania i zaplecza, usłyszałem kilka konkretów. Na przykład dopracowywany, a właściwie gotowy już kompleksowy program dotyczący ochrony zdrowia. Absolutnie modernistyczne podejście do tego tematu – zdradził Suchoń.

Aleksander Miszalski z PO: Polska 2050 nie osłabia KO, tylko wzmacnia opozycję


Czy transfer Suchonia nie pokazuje słabości Koalicji Obywatelskiej i jej przywództwa? – Zawsze są takie sytuacje zarówno wewnątrz opozycji, jak i partii rządzących. Poseł Lech Kołakowski dołącza do Porozumienia. Takie transfery są naturalną rzeczą w polityce. Czasami się zdarzają. Nie obawiamy się. Platforma Obywatelska i podmioty ją współtworzące, czyli Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska mają swoją tożsamość, wyrazistość ideową. Wielu znanych i cenionych polityków i polityczek. Podmiot Polski 2050 na pewno nie osłabia Koalicji Obywatelskiej, tylko wzmacnia siły opozycyjne i pozwala na przygotowanie różnorodnej oferty programowej – odpowiedział poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski.

Zmiany poparcia na podium. PiS na czele, kto na drugim miejscu? [SONDAŻ]

Gdyby wybory odbyły się w kwietniu, PiS uzyskałoby 32 proc. poparcia wśród osób deklarujących udział w głosowaniu - wynika z sondażu CBOS. Na...

zobacz więcej

Jan Mosiński z PiS: Transfery z KO do Polski 2050 mogą być grą pozorów


– Szymon Hołownia być może zwietrzył szansę na rozmontowanie klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Mam jednak przeczucie, że to w pewnym sensie gra pozorów i zostało to ustalone z Borysem Budką i Cezarym Tomczykiem. Przecież Polska 2050 to nic innego jak Platforma Obywatelska Bis. W przyszłości będą tworzyć jedno stado politycznych nieudaczników. Być może jest to początek końca Platformy Obywatelskiej, ale zmieni się tylko szyld. Zachowane zostanie stare. Pod koniec lat 80. komuniści postanowili zbudować nowe, zachowując stare. Stare zwyczaje, układy i przyzwyczajenia. W tym przypadku też tak może być. PO może się rozpaść, choć prędzej wyjdzie z tego tylko mocno poobijana – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Zobacz także: Budka na kolanach. Hołownia tworzy Platformę 2050

Karolina Pawliczak z Lewicy: Zdradziłeś kolegów, oddaj mandat!


Posłowie Polski 2050 mówią, że to nie koniec transferów. Kolejne możliwe są m.in. z Lewicy. – Ja nie znam żadnej osoby z Lewicy, która chciałaby obecnie przejść do Szymona Hołowni. Chociaż przyznam, że w polityce wszystko zdarzyć się może. Być może Hołownia negocjuje kolejne transfery. Mam w tej sprawie jednoznaczne zdanie. Zdradziłeś swoich kolegów, zdradziłeś swoje koleżanki, przechodzisz do innej partii, oddaj mandat! Jak widać Hołownia buduje swoją partię na podstawach innych formacji, ich posłów i posłanek. Dalej kłusuje. Oceniam to bardzo negatywnie. Jeżeli chce tworzyć nową formację, nową jakość, to niech spróbuje dostać się do Sejmu. Kłusowanie niczego dobrego nie wróży – argumentowała posłanka Lewicy Karolina Pawliczak.

Niekorzystny sondaż dla Polski 2050


Niewykluczone, że ostatnie transfery samorządowców i Suchonia to odpowiedź na niekorzystny dla Polski 2050 sondaż CBOS. Polska 2050 z 16 proc. poparcia wyprzedza w nim Koalicję Obywatelską (14 proc.), ale w ciągu dwóch miesięcy ugrupowanie Hołowni straciło aż trzy punkty procentowe. Wpływ na ten spadek mogło mieć zachowanie lidera Polski 2050, który krytykował program szczepień, aby następnie wykorzystać lukę w systemie i zaszczepić się przed starszymi obywatelami. Konferencje prasowe z nowymi posłami mogą ponownie zwrócić uwagę mediów na Hołownię. Tym razem w pozytywnym kontekście. To oznacza, że kolejne transfery z Koalicji Obywatelskiej i Lewicy są prawdopodobne. Wczoraj posłanka Gill-Piątek zdradziła, że choć jej ugrupowanie nie planowało stworzenia klubu parlamentarnego, to rośnie liczba posłów zainteresowanych przejściem.

źródło:
Zobacz więcej