RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morze wyrzuciło ciało marynarza na brzeg. Był zakażony koronawirusem

Znaleziono zwłoki filipińskiego marynarza (fot. Shutterstock/Michele Ursi)
Znaleziono zwłoki filipińskiego marynarza (fot. Shutterstock/Michele Ursi)

Na należącej do Vanuatu wyspie Efate na Oceanie Spokojnym znaleziono zwłoki filipińskiego marynarza, wyrzucone na brzeg przez morze. W ciele wykryto koronawirusa, a władze zakazały opuszczania wyspy przez trzy dni – podały australijskie media.

WHO: Sytuacja pandemiczna na świecie jest bardzo zła

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem na świecie jest teraz najwyższa od początku pandemii – informuje Światowa Organizacja Zdrowia....

zobacz więcej

Zwłoki znaleziono 11 kwietnia na plaży Pango w pobliżu stolicy kraju, Port Vila. W ramach dochodzenia władze Vanuatu zatrzymały pływający pod brytyjską banderą tankowiec – informowała wcześniej nowozelandzka rozgłośnia RNZ.

Media określają zmarłego jako filipińskiego rybaka, ale jednocześnie sugerują, że był on członkiem załogi tankowca. Według CNN w ubiegłym tygodniu statek wypłynął z Port Vila, ale kazano mu zawrócić, gdy zgłosił zaginięcie jednego z marynarzy.

Nie jest jasne, czy znaleziony na plaży mężczyzna zmarł na COVID-19.

Po wykryciu koronawirusa w ciele marynarza premier Vanuatu Bob Loughman ogłosił zakaz wyjazdu z wyspy Efate przez trzy dni, podczas gdy prowadzone będzie dochodzenie epidemiologiczne. Zaapelował do mieszkańców o dobrowolne poddawanie się testom.

Szef służb medycznych Russell Tamata potwierdził, że 16 osób umieszczono na kwarantannie w hotelu. Większość z nich to policjanci, którzy przybyli na miejsce, gdy zgłoszono znalezienie ciała.

Na Vanuatu potwierdzono jak dotąd trzy zakażenia koronawirusem, przy czym wszystkie wykryto wśród osób przybywających do tego kraju z zagranicy. Pierwszą infekcję odnotowano w listopadzie 2020 roku, a kolejne dwie w marcu br. – przekazały media, cytując dane Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Czytaj także: Rząd Indii pozwolił na sprzedaż szczepionek na otwartym rynku

 

źródło:

Zobacz więcej