RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje gwiazda „Stawki większej niż życie”. Córka aktorki zmarła kilka tygodni temu

Mazurkiewicz jako mjr Hanna Bösel, towarzyszka podróży Hansa Klossa (fot. TVP)
Mazurkiewicz jako mjr Hanna Bösel, towarzyszka podróży Hansa Klossa (fot. TVP)

W wieku 95 lat zmarła ceniona aktorka, autorka wielu kultowych ról Wiesława Mazurkiewicz. Dla niektórych zawsze będzie królową Nikotris z „Faraona” albo major Hanną Bösel ze „Stawki większej niż życie” – jak ocenia wnuczka, która poinformowała o śmierci artystki. Smutną wiadomość potwierdza także Związek Artystów Scen Polskich. „Wiesiu, będzie Cię brakowało” – żegnają Mazurkiewicz.

Nie żyje kolejny z aktorów „Świata według Kiepskich” Mikołaj Müller

Kolejna strata w obsadzie „Świata według Kiepskich”. W wieku 77 lat zmarł aktor, śpiewak i akompaniator Mikołaj Müller. Swoją karierę związał z...

zobacz więcej

Wiesława Mazurkiewicz urodziła się 25 marca 1926 roku w Łodzi. W 1952 roku ukończyła tamtejszą filmówkę, a jeszcze rok wcześniej zaliczyła sceniczny debiut.

Wiesława Mazurkiewicz – życie i kariera


Przez lata występowała na scenach teatrów w Warszawie: Rozmaitości, Narodowy oraz Powszechnym, Teatrze Polonia i Och-Teatrze, a także w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Jest autorką wielu kultowych ról. Zagrała w takich produkcjach jak: „Faraon”, „Stawka większa niż życie”, „Awantura o Basię”, „Potop”, „Rozmowy kontrolowane” czy „Na dobre i na złe”.

W świadomości widzów z pewnością zapadła jej rola w jednym z odcinków „Stawki większej niż życie” z 1968 roku, gdzie wcieliła się w mjr Hannę Bösel. Towarzyszyła służbowej podróży głównego bohatera Hansa Klossa, by ostatecznie okazać się brytyjską agentką.

Wzruszające wspomnienia aktorki


„Kochana Babciu, dziękuje Ci za Twoje ciepło i uśmiech, za to, że zawsze motywowałaś mnie do tego żeby sięgać po więcej, być lepszym człowiekiem. Dla niektórych na zawsze będziesz Królową Nikotris z »Faraona«, albo major Hanną Bösel ze »Stawki...«, ale dla mnie zawsze będziesz Bunią... i moją prywatną Profesor McGonagall (postać z Harrego Pottera, którą dubbingowała Mazurkiewicz – red.)” – pożegnała aktorkę jej wnuczka Zofia Lutkiewicz.

O śmierci aktorki poinformował także Związek Artystów Scen Polskich: „Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy wspaniałą aktorkę i cudowną Kobietę - Wiesławę Mazurkiewicz, która dziś odeszła. Artystka od lat związana była z teatrami w całej Polsce, szczególnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie współpracowała z Zygmuntem Hübnerem. Stworzyła wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych. W 2016 r. odznaczona została Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Niemal od samego początku swej kariery artystycznej była związana z naszym stowarzyszeniem. Zawsze ciepła, serdeczna i z ogromnym sercem. Wiesiu, będzie nam Cię bardzo brakowało”.


Mazurkiewicz zostanie pochowana obok zmarłej niedawno córki


W 2017 roku zmarł mąż aktorki Gustaw Lutkiewicz, za którego wyszła w 1950 roku.

Mieli córkę Katarzynę Lutkiewicz, która zmarła pod koniec marca tego roku i została pochowana w ubiegłym tygodniu na warszawskich Powązkach. Teraz obok córki zostanie pochowana także Wiesława Mazurkiewicz.

Zobacz także: Nie żyje Aleksandra Koncewicz, aktorka znana m.in. z „Plebanii” i „07 zgłoś się”

źródło:
Zobacz więcej