RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Spięcie między Rosją i Bułgarią. Strony wydalają dyplomatów

W Bułgarii działała siatka szpiegowska nadzorowana przez Rosję (fot. Pixabay)
W Bułgarii działała siatka szpiegowska nadzorowana przez Rosję (fot. Pixabay)

Rosja wydala dwóch bułgarskich dyplomatów – poinformował we wtorek resort spraw zagranicznych w Sofii. O decyzji rosyjskiego MSZ został powiadomiony bułgarski ambasador Atanas Krystin, którego wezwano do resortu. Jako przyczynę rosyjski MSZ wskazał wydalenie dwóch rosyjskich pracowników dyplomatycznych 22 marca za działania niezgodne z Konwencją Wiedeńską.

Sofia wydaliła rosyjskich dyplomatów. Bułgarski ambasador przybył do MSZ Rosji

Ambasador Bułgarii w Moskwie przybył we wtorek 20 kwietnia do rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych – informuje Agencja Reutera, powołując...

zobacz więcej

W marcu, po zatrzymaniu grupy obecnych i byłych pracowników bułgarskiego wywiadu wojskowego, którym zarzuca sią szpiegowanie na rzecz Rosji, bułgarski MSZ podał, że otrzymał od prokuratury krajowej pismo informujące, że dwaj rosyjscy dyplomaci prowadzili na terenie Bułgarii działalność niezgodną z Konwencją Wiedeńską. Dowody na tę niezgodną z prawem aktywność Rosjan zebrała Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiad).

Ambasada Rosji uznała wówczas decyzję bułgarskiego MSZ za bezpodstawną i zadeklarowała, że Rosja zastrzega sobie prawo do analogicznej odpowiedzi.

Prezydent Bułgarii Rumen Radew powierzył we wtorek przedstawicielom partii GERB ustępującego premiera Bojko Borisowa misję utworzenia następnego rządu. GERB otrzymał najwięcej głosów w kwietniowych wyborach, lecz znajduje się w izolacji w nowym parlamencie.

Godzinę przed ceremonią w urzędzie prezydenta z sali szpitalnej po przeprowadzonej w poniedziałek pilnej operacji kolana Borisow ogłosił skład nowego gabinetu. Na premiera zaproponowany jest były minister spraw zagranicznych w okresie 2014-2017 Daniel Mitow. Dziewięciu ministrów jest ze starego składu rządu, a część nowych już zajmowała te same stanowiska w poprzednich gabinetach Borisowa, rządzącego z krótką przerwą od 2009 r.

Borisow powiedział, że w najbliższych dwóch dniach zostaną przeprowadzone konsultacje z pozostałymi klubami poselskimi w sprawie ewentualnego poparcia. Jego partia dysponuje 75 głosami w 240-miejscowym parlamencie i nie ma szans na samodzielne rządzenie. – Jeżeli konsultacje pokażą brak szans, w czwartek GERB zrezygnuje z próby utworzenia rządu – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej