RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wicemarszałek Gosiewska odwiedziła Kijów. Pojedzie do Donbasu

Małgorzata Gosiewska przebywa na Ukrainie (fot. TVP Info)
Małgorzata Gosiewska przebywa na Ukrainie (fot. TVP Info)

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska przebywa z wizytą na Ukrainie. Dziś w Kijowie oddała cześć ofiarom rosyjskiej agresji na ten kraj. Następnie uda się do Donbasu. Jej wizyta związana jest z eskalacją sytuacji militarnej na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Jak powiedziała, „głównym celem wyjazdu jest  wyrażenie solidarności z państwem ukraińskim i narodem. Ale też pokazanie państwu na Wschodzie, że nie ma zgody na łamanie prawa międzynarodowego, agresję i na taką politykę, jaką prowadzi Federacja Rosyjska”. – Chcemy, żeby Ukraina wiedziała, że nie jest sama – podkreśliła.

Rosja straszy włączeniem się w konflikt w Donbasie

Moskwa jest gotowa stanąć w bronie swoich obywateli, którzy mieszkają w Donbasie – zapowiedział wiceszef administracji prezydenta Rosji Dmitrij...

zobacz więcej

Nie ma zgody na rosyjską agresję na Ukrainie – podkreśliła podczas wizyty na Ukrainie wicemarszałek sejmu. Jak dodała, w obliczu działań Rosji,  Zachód powinien zaproponować Ukrainie plan działań na rzecz członkostwa w NATO. Małgorzata Gosiewska złożyła dziś kwiaty pod kijowskim memoriałem upamiętniającym poległych ukraińskich żołnierzy poległych podczas rosyjskiej agresji.

Dziś wicemarszałek z ukraińskiej stolicy udaje się do Donbasu


  Wicemarszałek Gosiewska jutro w Mariupolu w Donbasie spotka się z wiceszefami parlamentów Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem i Litwy Pauliusem Saudargasem. Wydadzą razem wspólne oświadczenie. Jak wyjaśnia, wizyta parlamentarzystów na wschodzie Ukrainy to przejaw solidarności z tym krajem, ale też pokazanie Rosji, że nie ma zgody na łamanie prawa międzynarodowego, agresję i politykę, jaką na przestrzeni lat prowadzi Federacja Rosyjska.

Przekaz – jak podkreśliła Małgorzata Gosiewska – będzie kierowany do Władimira Putina,  jako zdecydowany sprzeciw i deklaracja, że Ukrainy nie pozostawimy samej.

 „Kraje Zachodu muszą mocniej odpowiedzieć na działania Rosji” 


  Marszałek Gosiewska zaznaczyła, że kraje Zachodu muszą mocniej odpowiedzieć na działania Rosji. Jak dodała, odpowiedź musi być zdecydowana i nie ograniczać się jedynie do apeli. Potrzebne są sankcje – zaznaczyła wicemarszałek Sejmu, ale jak podkreśliła szczególnie kluczowe byłoby nadanie Ukrainie mapy drogowej na rzecz wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wizyta wicemarszałek Gosiewskiej potrwa do piątku. W planach m.in. spotkania z żołnierzami na tzw. linii rozdziału sił. Wicemarszałek Gosiewska oprócz Mariupola nad Morzem Azowskim odwiedzi też Słowiańsk i Awdijewkę.

Zobacz także: Manewry rosyjskiej floty na Morzu Czarnym. Ponad 20 okrętów wojennych    

źródło:
Zobacz więcej