RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Dotrzymujemy słowa”. Przekop Mierzei przekroczył półmetek [WIDEO]

Przekop Mierzei Wiślanej wkracza w kolejną fazę realizacji. W Elblągu podpisano umowę na wykonanie drugiego etapu tej inwestycji. To znaczące wydarzenie zarówno dla regionu, jak i całej polskiej gospodarki – ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przekop Mierzei Wiślanej. „Kosztuje tyle, ile budowa 60 km drogi ekspresowej”

Przekop Mierzei Wiślanej to szansa dla Warmii, dla Elbląga i całego regionu – mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej na budowie przekopu...

zobacz więcej

– Po raz kolejny mogę tutaj, na tej ziemi, powiedzieć, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Przekop Mierzei Wiślanej, który został rozpoczęty przez rząd PiS, o którym mówił premier Jarosław Kaczyński, przekroczył półmetek – poinformował Adamczyk.

Jak podkreślił szef resortu infrastruktury, dzięki inwestycji obejmującej przekop kanału „wraz z pełną infrastrukturą, z elementami kanału żeglugowego” oraz budowę mostów, dostęp do Elbląga będzie zdecydowanie łatwiejszy.

„Rząd PiS nie dzieli Polski”


– Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie dzieli Polski na tereny, które muszą czekać na realizację inwestycji, oraz na te, gdzie te inwestycje są realizowane. Wszędzie tam, gdzie Polacy tego oczekują, realizujemy inwestycje drogowe, kolejowe, inwestycje w zakresie transportu wodnego, ale też tę bardzo ważną inwestycję, jaką jest Centralny Port Komunikacyjny – przypomniał minister.

Andrzej Adamczyk ocenił, że „dzięki tym inwestycjom zapewniamy perspektywę realizacji zadań i planów na przestrzeni nie tylko miesięcy, ale i lat przedsiębiorstwom budowlanym o różnym profilu i charakterze wykonywanych prac”. W drugim etapie inwestycji przebudowany zostanie między innymi tor wodny rzeki Elbląg na odcinku około 10 kilometrów. Przewidziano zabudowę brzegów, które przejmą funkcję wałów przeciwpowodziowych, budowę przystani niskich ułatwiających dostęp do rzeki, budowę mostu obrotowego w Nowakowie ze zmianą układu drogowego.

Wartość kontraktu to 574 mln zł, na wykonanie prac przewidziano 24 miesiące. Dzięki inwestycji za dwa lata do Elbląga wpływać będą mogły statki o zanurzeniu do 4,5 metra, szerokości do 20 metrów i długości do 100 metrów.

-> Przeczytaj także: Czeskie media o przekopie Mierzei Wiślanej. „Mały Kanał Sueski”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej