RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyrównania dla opozycji antykomunistycznej. Prezydent podpisał nowelę

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelę Ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. To właśnie dzięki ich trudowi, ich walce my dziś możemy cieszyć się wolnością – powiedział prezydent podczas uroczystości.

Wyższe emerytury i renty dla opozycjonistów. Prezydent podpisał ustawę

Wyższe emerytury i renty dla opozycjonistów z czasów PRL zakłada ustawa podpisana dzisiaj przez prezydenta Andrzeja Dudę. Osoby o potwierdzonym...

zobacz więcej

– Bardzo się cieszę, że mogłem podpisać tę ustawę i bardzo dziękuję za ten apel 141 członków opozycji antykomunistycznej, który wtedy, w przededniu 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych wystosowaliście, państwo, do władz Rzeczypospolitej o to, by jeszcze w większym stopniu dokonać czegoś, co ja nazywam aktem dziejowej sprawiedliwości – powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Podkreślił, że w 2017 roku przyjęto w Polsce ustawę, która „zadośćuczyniła, dziękując w jakiś sposób, (...) członkom opozycji antykomunistycznej i tym wszystkim, którzy byli represjonowani w okresie rządów komunistycznych, za ich trud, niezwykły wkład”.

Co zmienia nowela ustawy


– To właśnie dzięki ich trudowi, ich cierpieniu, dzięki ich walce, a także oczywiście ich najbliższych, my dziś możemy cieszyć się wolnością, rzeczywiście prawdziwie demokratycznym państwem, nie tylko demokratycznym z nazwy – powiedział prezydent. Podkreślił, że ostatnie 30 lat „jest z całą pewnością wielkim naszym dorobkiem”. – Ale nie byłoby ich, gdyby nie tamta walka, tamto cierpienie, tamten trud, tamta odwaga i determinacja – zaznaczył Duda.

Obecna nowela wprowadza prawo do świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej w przypadku, gdy emerytura lub renta jest niższa niż 2400 zł brutto. Świadczenie będzie przysługiwać w kwocie będącej różnicą pomiędzy kwotą 2400 zł brutto a kwotą emerytury lub renty, do której uprawniona jest dana osoba.

źródło:
Zobacz więcej