RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Londyn zwołuje grupę ekspertów. Mają przygotować świat na nowe pandemie

„Ta nowa grupa ekspertów będzie w nadchodzących latach napędzać nasze działania” (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)
„Ta nowa grupa ekspertów będzie w nadchodzących latach napędzać nasze działania” (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

Władze Wielkiej Brytanii ogłosiły we wtorek, że powstanie nowa międzynarodowa grupa ekspertów, aby pomóc wzmocnić przygotowanie świata na następną pandemię i przyspieszyć opracowywanie szczepionek przeciwko przyszłym ewentualnym chorobom.

Rząd Indii pozwolił na sprzedaż szczepionek na otwartym rynku

Rząd, ogłaszając program szczepień przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18. roku życia, zezwolił na sprzedaż szczepionek przez producentów na otwartym...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Partnerstwo na rzecz Przygotowania do Pandemii (Pandemic Preparedness Partnership – PPP), uruchomione pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii w grupie siedmiu najbogatszych państw świata G7 złoży sprawozdanie na czerwcowym szczycie przywódców tego gremium i będzie doradzało, jak osiągnąć cel premiera Borisa Johnsona, jakim jest opracowanie szczepionek przeciwko przyszłym chorobom w ciągu 100 dni – podaje agencja Reutera.

„Pełniąca przewodnictwo w G7 Wielka Brytania jest zdeterminowana, aby współpracować z naszymi partnerami w celu lepszej odbudowy po kryzysie związanym z koronawirusem i wzmocnienia globalnego przygotowania do przyszłych pandemii” – powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock przed wirtualnym dwudniowym spotkaniem grupy. „Ta nowa grupa ekspertów będzie w nadchodzących latach napędzać nasze działania w celu ochrony ludzi na całym świecie przed nowymi chorobami i ratowania życia” – dodał.

Pracami PPP będzie kierował główny doradca naukowy brytyjskiego rządu Patrick Vallance. Grupa kierująca PPP składa się z kierownictwa firm produkujących szczepionki przeciwko COVID-19 – brytyjsko–szwedzkiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca, amerykańskich koncernów Pfizer i Johnson & Johnson – oraz naukowców.

Zobacz także: Powrót do szkół od przyszłego poniedziałku? Minister ujawnia plan

Wielka Brytania poinformowała, że Koalicja na rzecz Innowacji w zakresie Przygotowania do Epidemii (CEPI), międzynarodowa agencja powołana w 2017 r. w celu rozwiązywania kryzysów zdrowotnych, otrzyma również 22,4 mln USD na wsparcie globalnej podaży i rozwoju szczepionek.

źródło:

Zobacz więcej