RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Boniek wiceprezydentem UEFA

Zbigniew Boniek ponownie wybrany do Komitetu Wykonawczego UEFA (fot. PAP/EPA/Paul Murphy/UEFA)
Zbigniew Boniek ponownie wybrany do Komitetu Wykonawczego UEFA (fot. PAP/EPA/Paul Murphy/UEFA)

To najwyższe stanowisko w piłkarskich strukturach osiągnięte przez Polaka. Zbigniew Boniek został wiceprezydentem UEFA. Wcześniej podczas kongresu Europejskiej Federacji Piłkarskiej w szwajcarskim Montreux został ponownie wybrany do Komitetu Wykonawczego UEFA Obecny prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej zasiada we władzach europejskiej federacji od 2017 roku.

Jasna deklaracja prezydenta UEFA. „Nie będzie dla nich miejsca w futbolu”

Szef UEFA Aleksander Ceferin zapowiedział, że piłkarze, którzy wezmą udział w planowanej przez czołowe kluby kontynentu Superlidze, będą...

zobacz więcej

„Jest to wielkie, indywidualne docenienie dotychczasowej działalności jako członka Komitetu Wykonawczego UEFA oraz jako prezesa PZPN” – napisał na Twitterze Sekretarz Generalny PZPN Marek Sawicki.

Do obowiązków Komitetu Wykonawczego należy między innymi wybór organizatorów najważniejszych imprez, w tym mistrzostw Europy, finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europy, ale także rozdział środków pomocowych.

KW jest najwyższym organem wykonawczym UEFA, jego skład tworzą prezydent UEFA, 16 innych członków wybranych przez Kongres UEFA, a także dwóch działaczy nominowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Klubów (ECA) i jeden przez Ligi Europejskie (EL).

Jednym z przedstawicieli ECA, który zasiądzie w Komitecie Wykonawczym, będzie Karl-Heinz Rummenigge. Znakomity przed laty piłkarz jest szefem Bayernu Monachium i ma coraz mocniejszą pozycję we władzach europejskiego futbolu.

Niemiecki klub nie przystąpił do kontrowersyjnego pomysłu Superligi, zgłoszonego przez 12 znanych europejskich klubów, w tym sześć angielskich. Natomiast przedstawicielem EL w Komitecie Wykonawczym został prezes hiszpańskiej La Ligi Javier Tebas.

Kiedy decyzja odnośnie Euro 2020? UEFA podała nowy termin

– Ostateczna decyzja o tym, które miasta będą gospodarzami meczu mistrzostw Europy, zapadnie dopiero w piątek – poinformował prezydent Europejskiej...

zobacz więcej

Czteroletnia kadencja


Kadencja członków KW UEFA trwa cztery lata, ale co dwa lata wybiera się połowę tego gremium. Tym razem o osiem z 16 miejsc ubiegało się dziewięciu kandydatów, w tym niektórzy w ramach reelekcji.

Oprócz Bońka ponownie zostali wybrani we wtorek: Anglik David Gill, Niemiec Rainer Koch, Szwed Karl-Erik Nilsson i Turek Servet Yardimci. Natomiast z działaczy, którzy nie zasiadali w poprzedniej kadencji: Rosjanin Aleksander Diukow, Holender Just Spee i Włoch Gabriele Gravina.

Boniek jest drugim Polakiem w historii Komitetu Wykonawczego, po Leszku Rylskim (1956-64 i 1966-68), zmarłym w 2015 roku w wieku 95 lat. W 2011 roku o jedno z siedmiu wówczas wolnych miejsc bezskutecznie ubiegał się Grzegorz Lato, a siedem lat wcześniej kandydował Michał Listkiewicz. Boniek już podczas zjazdu PZPN w listopadzie 2020 roku zapowiedział, że będzie ubiegać się o reelekcję w KW UEFA, co zostało wówczas przyjęte przez aklamację.

– Wydaje mi się, że szanują mnie tam, respektują. Podobnie jak moje postulaty, nawet te dotyczące Ligi Narodów, której najwyższą dywizję poszerzono po pierwszej edycji z 12 do 16 reprezentacji (...) Dlatego podjąłem decyzję, że jeżeli jesteście zgodni i chcielibyście dalej mieć swojego przedstawiciela w Komitecie Wykonawczym, to ja jestem absolutnie gotowy, aby ubiegać się o reelekcję. Sądzę, że polskiej piłce to nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie, bardzo pomoże. Chodzi o to, aby przedstawiciel naszego futbolu wciąż był we władzach UEFA – przyznał wówczas Boniek, przemawiając w trybie zdalnym do delegatów.

źródło:
Zobacz więcej