RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Budka na kolanach. Hołownia tworzy Platformę 2050

Szymon Hołownia, lider Polski 2050 (fot. Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Szymon Hołownia, lider Polski 2050 (fot. Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Platforma Obywatelska oddała miejsce lidera opozycji, na które wskoczyła partia Szymona Hołowni. Były dziennikarz TVN ogłosił też, że przejmuje kolejnego posła Koalicji Obywatelskiej i tworzy w ten sposób „nową jakość”. Nie sposób odmówić Hołowni, że bardzo sprawnie rozmontowuje Platformę. Ale czy „nową jakością” można nazwać klub stworzony z posłanki Nowoczesnej, posła Nowoczesnej, posłanki PO, posła KO, senatora PO i posłanki Lewicy?

PO zemściło się na partii Hołowni. „Styl ich akcji był karygodny"

Na wniosek Platformy Obywatelskiej Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) została odwołana z funkcji przewodniczącej jednej z podkomisji sejmowych....

zobacz więcej

Borys Budka nie ma pomysłu, jak skutecznie odbić Platformę od dna.  Szef partii notuje fatalne wyniki w badaniach zaufania do polityków.

PO od lat przegrywa każde kolejne wybory, ale teraz dodatkowo ginie w oczach. Grzegorz Schetyna też miał problemy z pokonaniem PiS, ale w opozycji rządził niepodzielnie. Tworzył sojusze z Lewicą, Nowoczesną, Inicjatywą Polską czy Zielonymi. Potrafił jednoczyć wokół siebie cały anty-PiS i utrzymywał partię na drugim miejscu w sondażach.

 Teraz notowania Platformy topnieją, ale jeszcze dotkliwsze są straty personalne. Borys Budka próbował więc stworzyć Koalicję 276, jednak robił to tak nieudolnie, że tylko zirytował partnerów z Lewicy, PSL czy Polski 2050. Szybko dostał odpowiedzi, że pozostałe partie nie są zainteresowane tak przedstawioną formą współpracy.

Zobacz także:  Kto jest liderem opozycji w Polsce? Budka nie ma powodów do radości

Stan posiadania PO nie tylko się nie powiększa, ale wręcz wyraźnie spada. We wtorek Nowoczesną i PO porzucił Mirosław Suchoń. Polityk z Bielska-Białej; jak wielu jego kolegów wcześniej, postawił na Szymona Hołownię.

Hołownia informując o dołączeniu do jego partii nowego parlamentarzysty podkreślał na konferencji prasowej w Sejmie, że zamierza doprowadzić do realizacji swoich celów, „do zmiany jakości polskiej polityki” i pokazania, że „nowa jakość w tej polityce naprawdę jest możliwa”.

Od Budki do Hołowni. Kto następny?

Kolejny poseł dołącza do Hołowni. „Budujemy nową jakość”

Do partii Polska 2050 dołączają nowe osoby: poseł Koalicji Obywatelskiej (Nowoczesnej) Mirosław Suchoń, samorządowiec Grzegorz Nowosielski i Wanda...

zobacz więcej

Pojawia się jednak pytanie, czy „nową jakość” można budować nie przedstawiając nowych twarzy, a bazując jedynie na politykach podkradzionych Platformie, Nowoczesnej i Lewicy.

Obecny stan posiadania Hołowni w Sejmie to Joanna Mucha (wcześniej PO), Tomasz Zimoch (wcześniej KO), Jacek Bury (wcześniej PO), Paulina Hennig-Kloska (wcześniej Nowoczesna) oraz Hanna Gill-Piątek (wcześniej Lewica).

A z tego co słychać na sejmowych korytarzach, to jeszcze nie koniec, bo Polska 2050 planuje kolejne transfery z Platformy i innych partii opozycyjnych. Borys Budka jest więc na kolanach. Jego wpływy w parlamencie wyraźnie słabną i wszystko wskazuje, że może być tylko gorzej.

Zobacz także:  Sondaż. Ważna informacja ws. politycznego podium

Główne pytanie brzmi więc, co dokładnie buduje Szymon Hołownia. Tworzona przez niego partia przypomina połączenie PO z Polską 2050, więc coś na kształt „Platformy 2050”. Czy faktycznie były dziennikarz TVN będzie miał Polakom do zaproponowania coś „nowego”? Czy przetrwa do wyborów w 2023 roku i wywalczy sobie jakiś realny wpływ na polską politykę?

Odpowiedzi na te pytania poznamy dopiero za kilka lat. Wcześniej dotrą do nas zapewne informacje o tym, kto jeszcze porzuci Budkę na rzecz Hołowni. Wiele wskazuje na to, że znów będzie to m.in. ktoś z przedstawicieli Nowoczesnej.

źródło:
Zobacz więcej