RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Manewry rosyjskiej floty na Morzu Czarnym. Ponad 20 okrętów wojennych

Przećwiczono „odpieranie ataku środków ataku powietrznego” (fot. Erik Romanenko\TASS\Getty Images)
Przećwiczono „odpieranie ataku środków ataku powietrznego” (fot. Erik Romanenko\TASS\Getty Images)

Ponad 20 rosyjskich okrętów wojennych wzięło udział w manewrach wojskowych na Morzu Czarnym – informuje agencja Interfax, powołując się na komunikat rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Śmierć kolejnego ukraińskiego żołnierza. 150 tys. Rosjan przy granicy

W wyniku ataków prorosyjskich sił zginął kolejny ukraiński wojskowy. Wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk ocenia w rozmowie z...

zobacz więcej

W manewrach uczestniczyło też lotnictwo Południowego Okręgu Wojskowego – samoloty szturmowe Su-25SM3 oraz jednostki obrony przeciwlotniczej. „Wcześniej ponad 50 samolotów Południowego Okręgu Wojskowego przemieszczono na Krym” – podano w komunikacie.

Jak podkreślił sztab Floty, były to planowe manewry, przeprowadzone zgodnie z planem kontrolnego sprawdzenia Floty Czarnomorskiej w ramach sprawdzenia Południowego Okręgu Wojskowego.

Przećwiczono „odpieranie ataku środków ataku powietrznego” z użyciem aktywnych przeszkód radioelektronicznych i umownym wykorzystaniem środków obrony przeciwlotniczej. Z kolei trzy eskadry samolotów szturmowych przetrenowały m.in. obieranie kursu bojowego i umowne użycie broni rakietowej.

Ograniczenia lotów nad Krymem


Rosja wprowadziła od 20 do 24 kwietnia tymczasowe ograniczenia lotów nad częścią Krymu i Morza Czarnego, gdyż „region ten jest czasowo niebezpieczny dla ruchu statków powietrznych” – wynika z międzynarodowej informacji dla pilotów NOTAM.

Rosja zapowiedziała wcześniej, że od 24 kwietnia do 31 października zamknie część Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojskowych i jednostek obcych państw. Chodzi o obszary wzdłuż wybrzeży anektowanego Krymu. Rosja uważa je za swoje wody terytorialne, ale kraje zachodnie i Ukraina nie uznają dokonanej przez Rosję w 2014 r. aneksji. Służby prasowe Floty podały w sobotę, że 15 jednostek rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej przepłynęło przez Cieśninę Kerczeńską na Morze Czarne. W grupie tej były kutry artyleryjskie, jednostki desantowe i pomocnicze. Zapowiedziano, że załogi tych okrętów wezmą udział wraz z siłami Floty Czarnomorskiej w ćwiczeniach morskich. Przemieszczanie sił rosyjskich zbiegło się z napięciem wokół ukraińskiego Donbasu.

źródło:
Zobacz więcej