RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przełomowy wyrok TSUE. Kaleta: To pokazuje, że Polska ma rację

Prawo unijne nie może kwestionować uprawnienia premiera do decydowania o tym, kto zostanie wskazany na stanowisko sędziego – zawyrokował ws. Malty Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyjaśnił, że tak jest nawet wtedy, gdy środowisko sędziowskie nie wskazało ani nie poparło konkretnego kandydata. – Ta sprawa pokazuje, że jałowe są wszelkie spory na poziomie unijnym wokół polskiego sądownictwa – powiedział portalowi tvp.info wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Komisja Europejska pozywa Polskę do TSUE. „Wniosek nie ma prawnego uzasadnienia”

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej „w celu ochrony...

zobacz więcej

– Sprawa dotyczyła tego, czy władza wykonawcza może wprost wskazywać sędziów. W istocie taki system panuje na Malcie; jest to system podobny do wielu landów w Niemczech. (…) Ten wyrok rozstrzygał tak naprawdę, czy Unia Europejska może kwestionować skutecznie mandat takich sędziów – wskazał Kaleta w rozmowie z portalem tvp.info.

Wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę, że w sprawach Polski TSUE stosuje standardy pozwalające na pominięcie prawa krajowego.

– Dzisiaj TSUE potwierdził jednak w sprawie Malty, że nawet taki system, w którym politycy wskazują sędziów, nie przeczy prawu unijnemu, ponieważ nie jest to bezpośrednio kompetencja UE. – stwierdził nasz rozmówca.

Kaleta: Wyrok TSUE fundamentalny dla Polski


– Ta sprawa pokazuje, że jałowe są wszelkie spory na poziomie unijnym wokół polskiego sądownictwa. Tylko mamy taką sytuację, że dziwnym trafem standard wobec innych państw jest zdecydowanie inny niż ten oczekiwany wobec Polski – powiedział Kaleta.

W jego ocenie pokazuje to „całe polityczne tło ataku na aktualny rząd w Polsce”.

– Ta sprawa jest fundamentalna, jeśli chodzi o przyznanie racji Polsce w tym kilkunastomiesięcznym sporze – podkreślił rozmówca portalu tvp.info.

Czytaj także: Rzecznik generalny TSUE krytykuje nowe izby Sądu Najwyższego

źródło:
Zobacz więcej