RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Apel do Franciszka o interwencję ws. Nawalnego

Skierowano list do papieża ws. Nawalnego (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
Skierowano list do papieża ws. Nawalnego (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)

Apel do papieża Franciszka o interwencję ws. Aleksieja Nawalnego skierowały środowiska związane z kultywowaniem pamięci i misji legendarnego emisariusza Jana Karskiego. Rosyjski opozycjonista jest więziony w koloni karnej, jego stan zdrowia zagraża życiu.

Biały Dom: Rosja poniesie konsekwencje, jeśli Nawalny umrze w łagrze

Będą „konsekwencje” – ostrzega Biały Dom – jeśli więziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, którego stan zdrowia się pogarsza, umrze. Władze...

zobacz więcej

W lutym Nawalny został uhonorowany Nagrodą Specjalną Orła Jana Karskiego w czasie ogłoszenia przez ONZ Międzynarodowego Dnia Ludzkiego Braterstwa.

W liście do papieża czytamy: „Aleksiej Nawalny, więziony przez reżim moskiewski, umiera na oczach całego świata. Prosimy o interwencję, która będzie fundamentalnym przesłaniem ładu moralnego, na którym opiera się nasza cywilizacja”.

Jak dodano, „w ekstremalnych sytuacjach liczą się działania. W czasie II wojny światowej udowodnił to nasz patron Jan Karski”.

Apel do Franciszka o interwencję ws. Nawalnego


„Prosimy Cię, abyś użył swojego bezprecedensowego autorytetu moralnego, aby zmierzyć się z tą straszną sytuacją” – napisali autorzy apelu do Ojca Świętego.

Zobacz także: Aleksiej Nawalny złożył skargi przeciwko kolonii karnej

Komiks o Janie Karskim dodatkiem do włoskiego dziennika

Włoska powieść graficzna o emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim będzie od piątku 24 stycznia dodatkiem do włoskiego dziennika...

zobacz więcej

Autorami listu są: dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, przedstawicielka Rodziny Jana Karskiego, ks. prof. Andrzej Szostek w imieniu Kapituły Nagrody Orła Jana Karskiego, jej laureaci rabin prof. Abraham Skórka i Abraham Foxman oraz Waldemar Piasecki, przewodniczący Towarzystwa Jana Karskiego.

Jan Karski angażował się w działalność ruchu oporu. Został też kurierem Polskiego Państwa Podziemnego.

Kim był Jan Karski?


Wyjeżdżał z misją do polskiego rządu na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii i we Francji, aby przewozić tajne rozkazy. Podczas trzeciego takiego wyjazdu aresztowało go Gestapo, przeszedł tortury. Odbili go żołnierze Armii Krajowej; kontynuował działalność konspiracyjną.

W lipcu 1943 r. Karski spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem USA Franklinem Rooseveltem. Po II wojnie światowej został w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także: Jan Karski informował aliantów o Holokauście

źródło:
Zobacz więcej