RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje Aleksander Sopliński. „Był wzorem”

Aleksander Sopliński (fot. arch.PAP/A.Wiktor)
Aleksander Sopliński (fot. arch.PAP/A.Wiktor)

W wieku 79 lat zmarł Aleksander Sopliński, były poseł, wiceminister zdrowia, lekarz, wieloletni ordynator szpitala w Ciechanowie. O jego śmierci poinformował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nie żyje była posłanka. Miała COVID-19

Nie żyje była posłanka i eurodeputowana Bronisława Kowalska. Miała 65 lat. Chorowała na białaczkę. Jedną z przyczyn jej śmierci był koronawirus.

zobacz więcej

Sopliński urodził się w 1942 roku w Ciechanowie. Ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku. Z zawodu był lekarzem. Pracował m.in. jako ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

Wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 1990–1998 był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym rady miasta Ciechanowa. W latach 1998–2002 zasiadał w sejmiku mazowieckim.

W wyborach parlamentarnych w 2001 kandydował bez powodzenia na posła. W wyborach w 2005 został wybrany do Sejmu V kadencji z listy PSL w okręgu płocko-ciechanowskim. Zasiadał m.in. w Komisji Zdrowia, Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskał 3399 głosów. 23 listopada 2007 złożył ślubowanie poselskie, zastępując w parlamencie Adama Struzika, który nie objął mandatu, zachowując stanowisko marszałka mazowieckiego. Zasiadł w Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

W wyborach parlamentarnych w 2011 nie został wybrany na kolejną kadencję. 29 lutego 2012 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, w grudniu 2014 zapowiedziano jego odwołanie, zakończył urzędowanie w styczniu 2015.

źródło:
Zobacz więcej