RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sofia wydaliła rosyjskich dyplomatów. Bułgarski ambasador przybył do MSZ Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN POOL)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

Ambasador Bułgarii w Moskwie przybył we wtorek 20 kwietnia do rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych – informuje Agencja Reutera, powołując się na rosyjską agencję RIA Novosti. W ubiegłym miesiącu Sofia wydaliła dwóch rosyjskich dyplomatów w związku z podejrzeniami o szpiegostwo. Ambasada Rosji zapowiedziała wtedy, że Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia analogicznych środków odwetowych.

Unijna dyplomacja: Zawsze popieraliśmy suwerenność Ukrainy

UE zawsze bardzo zdecydowanie i niezachwianie popierała i popiera integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy – takie przesłanie do Ukraińców...

zobacz więcej

Bułgarskie MSZ poinformowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatów pod koniec marca. Wcześniej resort otrzymał od prokuratury krajowej pismo, informujące, że obaj dyplomaci prowadzili na terenie Bułgarii działalność niezgodną z Konwencją Wiedeńską. Dowody na tę niezgodną z prawem aktywność Rosjan zebrała Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiad).

Skandal szpiegowski w Bułgarii


Prokuratura nie poinformowała wprost, czy wydalenie dwóch rosyjskich dyplomatów ma związek z ujawnionym w kraju skandalem szpiegowskim. W Bułgarii zatrzymano wcześniej sześciu obecnych i byłych pracowników wywiadu wojskowego i resortu obrony. Postawiono im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji. Sąd zdecydował o areszcie dla pięciu z nich.

Ambasada Rosji uznała decyzję bułgarskiego MSZ za bezpodstawną i zadeklarowała, że Moskwa zastrzega sobie prawo do analogicznej odpowiedzi.

Czytaj także: Ambasador USA w Rosji: Dobrowolnie kraju nie opuszczę

źródło:
Zobacz więcej