RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd Indii pozwolił na sprzedaż szczepionek na otwartym rynku

Decyzja rządu jest odpowiedzią na drugą falę koronawirusa w Indiach (fot. Sonu Mehta/Hindustan Times/Getty Images)
Decyzja rządu jest odpowiedzią na drugą falę koronawirusa w Indiach (fot. Sonu Mehta/Hindustan Times/Getty Images)

Rząd, ogłaszając program szczepień przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18. roku życia, zezwolił na sprzedaż szczepionek przez producentów na otwartym rynku. Częściowe uwolnienie rynku ma zmotywować producentów do zwiększenia produkcji w czasie drugiej fali koronawirusa.

Czechy już nie chcą szczepionki Sputnik V

Czeski rząd zrezygnował z rozmów z Rosją na temat zakupu szczepionki na koronawirusa Sputnik V – poinformował wicepremier i minister spraw...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Po spotkaniu premiera Indii Narendra Modiego z ekspertami, lekarzami i producentami szczepionek władze Indii ogłosiły nową akcję szczepień dla każdego dorosłego, która rozpocznie się 1 maja – informuje dziennik „The Hindu”.

Jednocześnie rząd zdecydował się na częściowe otwarcie rynku szczepionek. Firmy farmaceutyczne będą mogły sprzedawać 50 proc. swojej produkcji prywatnym szpitalom i rządom stanowym po cenach rynkowych.

Dziennik „The Indian Express” zwraca uwagę, że dotychczas tylko rząd centralny mógł kupować szczepionki, które przesyłał do poszczególnych stanów.

Dodatkowa motywacja


Nowe przepisy umożliwią stanom przekazywanie zaliczek, które mają pomóc producentom w zwiększeniu produkcji. Sprzedaż po cenach rynkowych, a nie negocjowanych przez państwo, ma dodatkowo zmotywować producentów do ich sprzedaży w Indiach.

Komisja Europejska podaruje testy i rozliczy z ich wykorzystania

KE przekaże krajom członkowskim w formie darowizny 20 mln testów antygenowych. Beneficjenci będą musieli złożyć sprawozdanie ze sposobu ich...

zobacz więcej

Decyzja rządu premiera Modiego jest odpowiedzią na drugą falę koronawirusa w Indiach. Między 1 marca do 18 kwietnia dzienna liczba wykrytych przypadków w Indiach wzrosła od ok. 11 tys. do 275 tys. W ostatnich 24 godz. wykryto 259 tys. nowych przypadków i odnotowano 1761 zgonów na COVID-19.

W najmocniej dotkniętych stanach Indii, najczęściej w szpitalach poza wielkimi aglomeracjami brakuje tlenu medycznego. „The Indian Express” informuje, że władze Indii zamierzają sprowadzić do kraju 50 tys. ton tlenu.

Zdaniem ekspertów za drugą falą stoją nowe warianty koronawirusa, które szybko się rozprzestrzeniając, atakują młode osoby.

Wstrzymanie eksportu szczepionki


Szybki wzrost liczby zachorowań, ostrzeżenia naukowców i braki szczepionek miały popchnąć Indie do odejścia od monopolu preparatów produkowanych w kraju. Dziennik „The Economic Times” zwraca uwagę, że indyjskie zapasy szczepionek przeciw koronawirusowi szacowane są na 30 mln dawek i przy obecnym tempie szczepień ich zapasy wyczerpią się w ciągu 10 dni.

Zobacz także: Paszporty covidowe, odmrażanie gospodarki i wesela. Rzecznik rządu o obostrzeniach 

Z tego powodu Indie nieoficjalnie wstrzymały eksport produkowanej przez Serum Institute of India (SII) szczepionki koncernu AstraZeneca, ponieważ firma nie produkuje wystarczającej liczby dawek na lokalny rynek. W połowie kwietnia szef SII Adar Poonawalla apelował w serwisie Twitter do rządu USA o zniesienie embarga na eksport półproduktów wykorzystywanych w produkcji szczepionek. Według agencji PTI Biały Dom dwukrotnie odmówił w poniedziałek komentarza na ten temat.

WHO: Sytuacja pandemiczna na świecie jest bardzo zła

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem na świecie jest teraz najwyższa od początku pandemii – informuje Światowa Organizacja Zdrowia....

zobacz więcej

W tym samym czasie Indie zezwoliły na sprowadzanie zagranicznych preparatów, a rządowe źródła Agencji Reutera twierdzą, że kraj zniesie również 10-proc. cło na zagraniczne szczepionki. Prywatni importerzy będą mogli je sprowadzać i samodzielnie ustalać ceny w Indiach, co jest znaczącym odejściem od dotychczasowej polityki.

Jedną z pierwszych umów z zagranicznymi producentami jest kontrakt z producentem rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Agencja ANI podała, że do Indii trafi co miesiąc 50 mln dawek tej szczepionki.

Za drogie szczepionki?


Częściowe uwolnienie cen szczepionki skrytykował R Ramakumar w portalu Scroll.in. „Realne są obawy, że przez nowe regulacje szczepionki staną się za drogie i miliony biednych będą miały do nich ograniczony dostęp” – pisze w obszernym komentarzu.

Zobacz także: Nowe zasady wjazdu na Słowację. Dotyczą także Polski 

Ramakumar przypomina wypowiedzi szefa SII Adara Poonawalli, który oszacował średnią cenę na świecie na 20 dolarów, podczas gdy SII sprzedaje rządowi Indii szczepionkę AstraZeneki za ok. 3 dolary.

źródło:

Zobacz więcej