RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stres zabija dzieci. W tym kraju co trzecie rozważało samobójstwo

Dzieci stresują się ocenami (fot. Chung Sung-Jun/Getty Images)
Dzieci stresują się ocenami (fot. Chung Sung-Jun/Getty Images)

Prawie jedna trzecia uczniów gimnazjów i liceów w Korei Płd. miała w ciągu ostatniego roku myśli samobójcze, najczęściej z powodu stresu związanego z nauką i przyszłą karierą zawodową – wynika z sondażu państwowego ośrodka ds. młodzieży.

Spada liczba samobójstw wśród nastolatków w Polsce

„Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw wśród dzieci. Nieznacznie wyprzedzają nas Niemcy – ale tylko dlatego, że to...

zobacz więcej

W ankiecie przeprowadzonej między lipcem a październikiem 2020 roku wzięło udział 5669 gimnazjalistów i licealistów. 27 proc. z nich przyznało, że w ciągu ostatniego roku rozważało odebranie sobie życia.

Jako powód takich myśli prawie 40 proc. wskazało obawy o oceny i stres związany z nauką. 25,5 proc. badanych wymieniło obawy o przyszłość, w tym karierę zawodową, a 16 proc. – konflikt w rodzinie. Dla 4,8 proc. powodem były spory z innymi uczniami, a dla 1,7 proc. – trudności finansowe.

Problem w większym stopniu dotyczył dziewcząt niż chłopców. Do myśli samobójczych przyznało się 35 proc. uczennic i niecałe 20 proc. uczniów – podała agencja prasowa Yonhap. praw człowieka wśród dzieci i młodzieży.

Zobacz także: 11-letni w Meksyku uczeń zabił nauczycielkę i popełnił samobójstwo


Zuzia „już w marcu pisała, że planuje się zabić”. Przyjaciółka 12-latki: to samobójstwo nie było z powodu orientacji

W ostatnich dniach Polską wstrząsnęła informacja o samobójstwie 12-letniej Zuzi z Kozienic. „GW” ogłosiła, że przyczyną była jej odmienna...

zobacz więcej

Odsetek osób z myślami samobójczymi różnił się też w zależności od zamożności rodzin. Badacze podzielili je na trzy warstwy. Do myśli samobójczych przyznało się 43,6 proc. uczniów z warstwy wyższej, 39,3 proc. z warstwy średniej i 29,3 proc. z warstwy niższej.

W badaniu wzięło udział również 2954 uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych. 27 proc. z 8623 respondentów ankiety oświadczyło, że w ciągu ostatniego roku odczuło smutek bez żadnego konkretnego powodu, a 23,6 proc. ankietowanych przyznało, że chciało porzucić naukę.

Agencja Yonhap zaznaczyła, że celem ankiety była weryfikacja wdrażania międzynarodowej konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 r. i ratyfikowanej przez Koreę Płd. dwa lata później. Badanie ma się też przyczynić do ochrony praw człowieka wśród dzieci i młodzieży.

Zobacz także: Myśli samobójcze wśród nastolatek


źródło:

Zobacz więcej