RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mamy prognozę pogody na czerwiec, lipiec i sierpień. Na takie wakacje czekaliśmy

Prognoza długoterminowa IMGW na czerwiec, lipiec i sierpień 2021 (fot. PAP/EPA, IMGW)
Prognoza długoterminowa IMGW na czerwiec, lipiec i sierpień 2021 (fot. PAP/EPA, IMGW)

Meteorolodzy IMGW opracowali długoterminową prognozę pogody na czerwiec, lipiec i sierpień 2021. Synoptycy przewidują, że czeka nas upalne lato z temperaturami powyżej normy wieloletniej. Nieco inaczej rysuje się końcówka tegorocznych wakacji.

Do kiedy nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu? Minister podaje warunek

Obowiązek noszenia maseczki na świeżym powietrzu może zostać zniesiony bliżej końca maja – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o...

zobacz więcej

Prognoza długoterminowa na lato/ wakacje 2021


IMGW-PIB przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadów deszczu na czerwiec – sierpień 2021 roku.

Z komunikatu, jaki zamieścił Instytut, wynika, że czerwiec będzie dość gorący; średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. We wszystkich miastach wojewódzkich temperatura ma kształtować się w tym miesiącu powyżej normy.

Z kolei w czerwcu miesięczna suma opadów atmosferycznych „na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Na wschodnich krańcach możliwa suma opadów powyżej normy, a na północno-zachodnich poniżej normy” – informuje IMGW.

Więcej deszczu ma spaść na wschodzie kraju, na Pomorzu Zachodnim spodziewać się należy mniejszych opadów niż w ostatnich latach.

Powrót do szkół od przyszłego poniedziałku? Minister ujawnia plan

Z ministrem Przemysławem Czarnkiem mamy plan, żeby cała edukacja w szkołach została przywrócona przed wakacjami – poinformował minister zdrowia...

zobacz więcej

Lipiec będzie upalny


Lipiec będzie również upalny. Podobnie jak w czerwcu, ten miesiąc charakteryzować ma temperatura powyżej normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w normie; nie prognozuje się bardziej intensywnych opadów w poszczególnych regionach.

W lipcu najcieplej ma być w Poznaniu i Warszawie; w tych miastach temperatura średnia ma wynieść około 20 st. Najzimniej – w Zakopanem, około 14,5 st.

W sierpniu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010 – prognozuje IMGW; nie prognozuje się bardziej intensywnych opadów w poszczególnych regionach.

IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for MediumRange Weather Forecasts).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej