RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bieszczady: W szczytowych partiach gór nadal zagrożenie lawinowe

Pokrywa śnieżna wynosi 20-70 cm (fot. PAP/G.Momot, zdjęcie ilustracyjne)
Pokrywa śnieżna wynosi 20-70 cm (fot. PAP/G.Momot, zdjęcie ilustracyjne)

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu nadal obowiązuje nieznaczne zagrożenie lawinowe. Rano w całym paśmie mgła i niski pułap chmur ograniczały widoczność.

Prognoza pogody na wtorek. Możliwe opady śniegu oraz burze

Ten tydzień stoi pod znakiem niżów nad Polską. Nadal będą nam towarzyszyć przelotne opady deszczu, a wysoko w górach śniegu. Lokalnie pojawią się...

zobacz więcej

– W szczytowych partiach gór obowiązuje pierwszy, najniższy w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego – powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Wojciech Pawul.

Jak zaznaczył, „zagrożenie występuje przede wszystkim na północnych i północno-wschodnich stokach”. – Dotyczy m.in. masywów Połoniny Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu – zauważył ratownik.

Przypomniał, że nieznaczne zagrożenie lawinowe utrzymuje się na stromych stokach, w miejscach, gdzie wcześniej wiejące wiatry spowodowały odłożenie się większych ilości śniegu.

Warunki turystyczne są utrudnione


W górnych partiach Bieszczad pokrywa śnieżna wynosi od 20 do 70 cm. Rano termometry, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokazywały cztery-pięć stopni Celsjusza.

– Wybierający się w góry powinni pamiętać, że ograniczona widoczność i niski pułap chmur utrudniają warunki turystyczne – mówił Pawul.

W ocenie GOPR w Bieszczadach jest niewielki ruch turystyczny. – Decyduje o tym niesprzyjająca pogoda – dodał ratownik dyżurny.

Przeczytaj też: Słońce, śnieg, burze – pogoda jak w kalejdoskopie. Prognoza na siedem dni

źródło:

Zobacz więcej