RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ślady miodu na ceramice sprzed tysięcy lat

Miód mógł być stosowany jako środek konserwujący(fot. University of Bristol&the Goethe University)
Miód mógł być stosowany jako środek konserwujący(fot. University of Bristol&the Goethe University)

Na fragmentach afrykańskiej ceramiki sprzed 3,5 tys. lat odkryto śladowe ilości miodu, co świadczy o pozyskiwaniu go od dzikich pszczół – piszą naukowcy na łamach „Nature Communications”.

Odchody zakażonych w ściekach. Naukowcy potwierdzają: małże z koronawirusem

Naukowcy z Hiszpanii potwierdzili obecność materiału genetycznego koronawirusa w małżach żyjących na północno-zachodnim wybrzeżu tego kraju. W...

zobacz więcej

Do dziś w wielu krajach afrykańskich miód pozyskuje się od dzikich pszczół. W lasach tropikalnych Zachodniej Afryki jest to częsta praktyka, zapewniającą źródło utrzymania.

Zachowało się bardzo niewiele prehistorycznych świadectw pozyskiwania miodu. Wśród nielicznych wymienić można paleolityczną sztukę naskalną z okresu ok. 40-8 tys. lat temu. Większość tych zabytków znajduje się w Afryce.

Badania antropologiczne z obszaru całej Afryki wskazują, że miód i produkty pszczele ważne były jako źródło pożywienia oraz do produkcji napojów na bazie miodu, w tym również alkoholowych.

Zobacz także: Geny a życie społeczne, czyli o różnych pszczołach 

Zespół z Uniwersytetu w Bristolu przeprowadził analizę chemiczną ponad 450 prehistorycznych skorup z kręgu kultury Nok w Nigerii. Naukowcy chcieli przekonać się, jakie potrawy przyrządzano w naczyniach ceramicznych.

SpaceX z kontraktem NASA na statek kosmiczny, który poleci na Księżyc

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała w piątek, że kontrakt na budowę statku kosmicznego, którym ma wysłać astronautów na Księżyc już w...

zobacz więcej

Lud Nok znany jest z wytwarzania charakterystycznych figurek z terakoty oraz wczesnego wytapiania żelaza ok I tys. p.n.e. Okazało się, że ok. jedna trzecia naczyń ceramicznych była używana do przetwarzania lub przechowywania wosku pszczelego.

W Afryce istnieją grupy łowców-zbieraczy, takich jak Efe z Ituri we wschodnim Zairze, dla których miód był głównym źródłem pożywienia. Zbierali oni wszystkie części ula, w tym miód, pyłek i larwy pszczół. Dziuple znajdują się nawet 30 m nad ziemią.

Zobacz także: Powstała hybryda człowieka i małpy. Hiszpański eksperyment w Chinach 

Miód mógł być stosowany jako środek konserwujący do przechowywania innych produktów. Tak robią członkowie grupy Okiek w Kenii Okiek, którzy wędzone mięso konserwują miodem przez okres nawet trzech lat.

źródło:

Zobacz więcej