RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł były wiceprezydent USA

Walter Mondale miał 93 lata (fot. PAP/EPA/Olivier Douliery / POOL)
Walter Mondale miał 93 lata (fot. PAP/EPA/Olivier Douliery / POOL)

W Minneapolis w wieku 93 lat zmarł były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i kandydat Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich 1984 roku Walter Mondale. Informację o jego śmierci podała rzeczniczka rodziny polityka.

Charles „Chuck” Geschke nie żyje. Był współtwórcą formatu PDF

W Los Altos w Kalifornii zmarł w wieku 81 lat Charles „Chuck” Geschke, jeden z dwóch założycieli – razem z Johnem Warnockiem – znanej na całym...

zobacz więcej

Walter Frederick Mondale urodził się 5 stycznia 1928 r. w Cleyon w stanie Minnesota. Jego rodzina wiodła skromne życie – ojciec był pastorem kościoła metodystów, a matka – nauczycielką muzyki.

Mondale służył w wojsku i ukończył studia prawnicze. Już w młodości zaangażował się w politykę – najpierw na poziomie lokalnym i stanowym, a później – na ogólnokrajowym.

Reprezentował progresywne skrzydło Partii Demokratycznej. Opowiadał się za szerszym wsparciem przez państwo ubogich i mniejszości.

Mondale kontra Brzeziński


Pełniąc funkcję wiceprezydenta w administracji Jimmy'ego Cartera, ścierał się czasami z ówczesnym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniewem Brzezińskim. Nieskutecznie sprzeciwiał się np. propozycji nałożenia embarga na dostawy zboża do Związku Radzieckiego po inwazji na Afganistan.

Walter Mondale poniósł klęskę w starciu z Ronaldem Reaganem w wyborach prezydenckich 1984 r. Zdobył zaledwie 41 proc. głosów, zwyciężając jedynie w rodzinnej Minnesocie i stołecznym Dystrykcie Kolumbii.

Za kadencji Billa Clintona, w latach 1993-96, był ambasadorem USA w Japonii.

Po śmierci Waltera Mondale'a były prezydent Jimmy Carter wydał oświadczenie, w którym określił go mianem najlepszego wiceprezydenta w historii Stanów Zjednoczonych.

źródło:
Zobacz więcej