RAPORT

Wojna na Ukrainie

WHO: Sytuacja pandemiczna na świecie jest bardzo zła

Najwięcej zakażeń odnotowuje się w Indiach (fot. PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI)
Najwięcej zakażeń odnotowuje się w Indiach (fot. PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI)

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem na świecie jest teraz najwyższa od początku pandemii – informuje Światowa Organizacja Zdrowia. Według WHO szybkie rozprzestrzenianie się wirusa to rezultat nowych, bardziej zaraźliwych wariantów COVID-19, ale także beztroski młodych ludzi.

Izrael wraca do normalności. Sukces akcji szczepień

Izrael może być bliski osiągnięcia odporności zbiorowej przeciw COVID-19 – stanu, w którym ok. 70 proc. populacji wytworzyło przeciwciała. Liczba...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił podczas wideokonferencji prasowej, że w ubiegłym tygodniu na całym globie zanotowano ponad 5 mln zachorowań, czyli najwięcej od początku pandemii. Wskazał, że liczby te stale rosną.

– Zakażenia i hospitalizacje wśród osób między 25. a 59. rokiem życia rosną w zastraszającym tempie. To efekt nowych wariantów, a także coraz częstszych spotkań towarzyskich wśród młodych ludzi – podkreślił szef WHO.

Najgorsza sytuacja jest teraz w Indiach, gdzie minionej doby koronawirusem zakaziły się 273 tys. osób – najwięcej od początku pandemii. Najwięcej osób umiera z kolei w Brazylii. Sytuacja w Australii i Nowej Zelandii z kolei poprawiła się na tyle, że oba kraje rozpoczęły wzajemne wpuszczanie swoich obywateli.

Pandemia a restrykcje


Ghebreyesus powtórzył, że świat dysponuje środkami, aby uzyskać kontrolę nad rozprzestrzenianiem się pandemii w ciągu kilku miesięcy, pod warunkiem, że restrykcje epidemiczne będą „stosowane konsekwentnie i równomiernie". Ostatnio ostrzegał kilkakrotnie, że pandemia koronawirusa jeszcze długo się nie skończy, ale nalegał, że w ciągu kilku miesięcy, podejmując właściwe decyzje w sprawie zdrowia publicznego, można „uzyskać nad nią kontrolę”.

WHO podkreśla, że ludzkość ma już narzędzia, by poradzić sobie z pandemią w ciągu najbliższych miesięcy. Ghebreyesus podkreślił, że stanie się tak, jeśli społeczność międzynarodowa zapewni sprawiedliwy rozdział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje. Również w poniedziałek zespół doradców WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformował w komunikacie, że nie popiera planu ustanawiania tzw. paszportów szczepionkowych jako warunku wpuszczania do poszczególnych krajów zagranicznych podróżnych, ponieważ jest to niesprawiedliwe, zważywszy, jak nierówny jest dostęp do szczepionek w skali globu.

Na całym świecie na COVID-19 zmarły dotąd 3 mln 24 tys. osób, a łączna liczba zakażeń to 141 mln. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej