RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef litewskiej dyplomacji: Rosja jest państwem wspierającym terroryzm

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Rosja jest państwem wspierającym terroryzm – oświadczył szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis. W ten sposób odniósł się do ustaleń czeskich służb, według których za wybuchy w składach amunicji w 2014 r. odpowiedzialne są rosyjskie służby.

Biały Dom ostrzega Rosję w związku z Nawalnym

Biały Dom oznajmił, że za stan zdrowia więzionego Aleksieja Nawalnego odpowiada Kreml i rosyjski opozycjonista musi być traktowany w sposób...

zobacz więcej

Landsbergis powiedział, że doniesienia z Czech były jednym z tematów wideokonferencji szefów dyplomacji unijnych państw. – Wyraziliśmy pełne poparcie dla Republiki Czeskiej. Rosja po raz kolejny pokazuje, że jest państwem wspierającym terroryzm – powiedział litewski minister spraw zagranicznych.

Minister poruszył też kwestię sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Jego zdaniem Moskwa – koncentrując tam swoje siły – narusza zawieszenie broni i pokazuje, że nie interesuje jej pokojowe rozwiązanie konfliktu.

– Nie oszukujmy się. To, co się dzieje na wschodniej Ukrainie, to atak na nas wszystkich, nasze wartości, na demokratyczny świat. Ma on na celu podważenie wiarygodności naszych zobowiązań wobec partnerów – zaznaczył szef litewskiej dyplomacji.

Możliwe dalsze sankcje


Dodał, że ważne jest obecnie monitorowanie kolejnych kroków Rosjan. Jego zdaniem sankcje są jednym z możliwych środków odstraszających.

Landsbergis wyraził też zaniepokojenie gwałtownie pogarszającym się stanem zdrowia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego i coraz trudniejszą sytuacją na Białorusi.

W trakcie wideokonferencji szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej ministrowie omówili także bieżącą sytuację w Etiopii. Zgodzili się, że konieczna jest większa presja Wspólnoty na tamtejsze władze w celu deeskalacji konfliktu. W ramach dyskusji o sprawach bieżących rozmawiano też o sytuacji w Mjanmie, Mozambiku i Gruzji.

źródło:
Zobacz więcej