RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nagrody Korfantego. Wśród laureatów medycy ratujący życie w czasie pandemii

Służba zdrowia jest na pierwszej linii frontu w walce z pandemią (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
Służba zdrowia jest na pierwszej linii frontu w walce z pandemią (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Miasto Warszawa, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego” Marek Twaróg, nauczyciel z Mysłowic Tomasz Wrona, małżeństwo przedsiębiorców z Katowic Monika i Johann Brosowie oraz medycy ratujący życie w czasie pandemii – to tegoroczni laureaci Nagrody Korfantego.

Wielki finał Operacji Czysta Rzeka 2021

Od 22 marca br. ponad 4600 wolontariuszy z ponad 200 sztabów sprząta Polskę w ponad 350 akcjach w ramach 3. edycji Operacji Czysta Rzeka. Dziś...

zobacz więcej

Laureatów dorocznej Nagrody im. Wojciecha Korfantego, przyznawanej od blisko 30 lat przez Związek Górnośląski, wyłoniła Kapituła pod przewodnictwem byłej Rzecznik Praw Obywatelskich i byłej parlamentarzystki prof. Ireny Lipowicz. Nagroda przyznawana jest osobom, instytucjom i organizacjom „za wybitne zasługi dla Górnego Śląska”.

Oficjalne ogłoszenie werdyktu Kapituły i wręczenie statuetki dla Miasta Warszawy zaplanowano w stolicy we wtorek pod pomnikiem patrona nagrody, w czasie uroczystości dodania na monumencie słów „Syn Ziemi Śląskiej”. We wtorek przypada 148. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego – działacza narodowego i przywódcy powstańczego, zaliczanego do ojców polskiej niepodległości.

Miasto Stołeczne Warszawa otrzymało Nagrodę Korfantego właśnie za ufundowanie i skuteczność w postawieniu w stolicy jego pomnika, odsłoniętego jesienią 2019 r. u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola, w pobliżu pomników innych ojców polskiej niepodległości. Na pomniku umieszczono napis: Wojciech Korfanty 1873-1939, polityk, chrześcijański demokrata. Przedstawiciele śląskich środowisk zabiegali, by znalazła się tam również informacja o śląskim rodowodzie polityka. Odsłonięcie tej inskrypcji nastąpi we wtorek.

Efekt obostrzeń


Jak poinformowali przedstawiciele Związku Górnośląskiego, z powodu trwających obostrzeń epidemicznych oficjalne uhonorowanie pozostałych tegorocznych laureatów Nagrody Korfantego nastąpi w innym terminie.

Wśród laureatów są Monika i Johann Brosowie – małżeństwo przedsiębiorców z Katowic, które zrewitalizowało Browar Mokrskich w Katowicach-Szopienicach oraz stworzyło Galerię Szyb Wilson w katowickiej zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec, gdzie organizują wiele wydarzeń artystycznych i kulturalnych, na czele z Międzynarodowym Art Naif – Festiwalem Sztuki Naiwnej.

Muzeum Auschwitz online. Pobyty studyjne w Miejscu Pamięci

Polscy uczniowie mogą skorzystać z wizyt studyjnych w Miejscu Pamięci Auschwitz w formie online. Obejmą one m.in. prezentację terenu byłego...

zobacz więcej

Innym laureatem nagrody został Marek Twaróg – redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”. Kapituła nagrodziła go jako „publicystę odważnie poruszającego szerokie spektrum tematów związanych z Górnym Śląskiem”.

Kolejny laureat, Tomasz Wrona, to nauczyciel regionalista z Mysłowic, znawca, miłośnik i propagator śląskiej historii, tradycji oraz mysłowickiego stroju ludowego. Natomiast Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu wyróżniono „za całokształt działalności muzealnej, edukacyjnej i promującej górnośląski przemysł wydobywczy w Polsce i na świecie”.

Służba Zdrowia nagrodzona


Ponadto Kapituła zdecydowała o przyznaniu Nagrody Korfantego dla „Służby Zdrowia za ratowanie życia w czasie pandemii” koronawirusa, która zostanie wręczona zostanie na ręce dr Anny Skorupy – anestezjog z Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach.

Patron nagrody, zmarły ponad 81 lat temu Wojciech Korfanty, był działaczem niepodległościowym Górnego Śląska. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

W II RP był związany z Chrześcijańską Demokracją. Po niekorzystnej dla Polaków interpretacji wyników plebiscytu, który miał rozstrzygnąć o przynależności państwowej Górnego Śląska, stanął na czele III powstania śląskiego jako jego dyktator. Powstanie przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska. W odrodzonej Polsce Wojciech Korfanty był posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa, a także przeciwnikiem politycznym Józefa Piłsudskiego. W 1930 r. został aresztowany i wraz z posłami Centrolewu osadzony w twierdzy brzeskiej.

Wiosną 1935 r. w obawie przed represjami wyemigrował do Pragi. Gdy w kwietniu 1939 r. wrócił do Polski, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Mimo protestów opinii publicznej spędził tam prawie trzy miesiące. Zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Niespełna miesiąc później zmarł. Spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło około 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną.

źródło:

Zobacz więcej