RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Dziennikarz Onetu chciał zakpić z Orlenu. Zaliczył kolejną wpadkę

Janusz Schwertner z Onetu zaliczył wpadkę (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski; TT)
Janusz Schwertner z Onetu zaliczył wpadkę (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski; TT)

„Orlen zapłacił 210 mln zł za Polska Press. Wartość firmy oszacował... na 131 mln zł. Geniusze” – napisał na Twitterze dziennikarz Onetu Janusz Schwertner. Wielu internautów zwróciło uwagę, że najpewniej nie zajrzał do udostępnionego przez siebie artykułu, w którym wyjaśniono, co składało się na tę kwotę. „Proszę usunąć ten wpis, bo wstyd” – skomentował wpis dziennikarz „Pulsu Biznesu” Marcel Zatoński.

Przejęcie Polska Press przez Orlen pod lupą SDP

Centrum Monitoringu Wolności Pracy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich obejmuje obserwacją sprawę przejęcia spółki Polska Press przez PKN Orlen.

zobacz więcej

Schwertner zamieścił w swoim wpisie link do artykułu z portalu money.pl. Jak zauważyo wielu komentujących, dziennikarz Onetu prawdopodobnie nie zajrzał do treści tekstu, w którym znalazł się następujący fragment: „Spółka (Orlen – red.) wyjaśnia, że na tę kwotę składa się 131 mln zł – oszacowana wartość Polska Press. Do tego dochodzi 79 mln zł - suma przejętej nadwyżki środków pieniężnych (tj. ujemny dług netto) w kwocie właśnie 79 mln zł”.

Nie brakowało też opinii, że dziennikarz nie zna się na komentowanym przez siebie temacie. „Radzę skonsultować z kimś od finansów” – napisał Przemek Barankiewicz, wieloletni redaktor naczelny pb.pl.

„Przeczytałby redaktor chociaż parę akapitów, a nie się kompromituje”, „Boję się zapytać jak Janusz rozumie reklamy typu »konto za zero złotych«”, „Żeby tylko swoim studentom nie sprzedawał takich mądrości” – piszą inni.

Na wpis zareagował też dziennikarz „Pulsu Biznesu” Marcel Zatoński, który stwierdził, że Schwertner „popełnił wielbłąd merytoryczny”. Czytaj także: Obajtek: To, co zorganizowano wobec mnie, to jest próba linczu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej