RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjscy dyplomaci wydaleni z Czech. Kreml wysłał po nich samolot

Maszyna odleciała na lotnisko Wnukowo w Moskwie (fot. PAP/EPA)
Maszyna odleciała na lotnisko Wnukowo w Moskwie (fot. PAP/EPA)

Na pokładzie rosyjskiego rządowego samolotu Ił 96-300, który w poniedziałek wyleciał z lotniska w Pradze, znalazło się 18 dyplomatów ambasady Rosji, którym czeskie władze nakazały wyjazd. Maszyna odleciała na lotnisko Wnukowo w Moskwie.

Czechy wydalają 18 rosyjskich dyplomatów. Wskazują na wybuch w składzie amunicji

Czeski premier Andrej Babisz oraz wicepremier, szef MSW i p.o. ministra spraw zagranicznych Jan Hamaczek poinformowali w sobotę o wydaleniu z Czech...

zobacz więcej

18 Rosjan, których czeskie służby zidentyfikowały jako agentów wywiadu, zostało poinformowanych o obowiązku wyjazdu w sobotę. Rosyjskie władze wysłały po nich samolot specjalny, który odleciał na lotnisko Wnukowo w Moskwie.

Wydaleni w odpowiedzi Czesi, 16 dyplomatów i 4 pracowników bez paszportów dyplomatycznych, ma wrócić do Pragi wieczorem na pokładzie samolotu rządowego. Czeski samolot Czech jest spodziewany w Pradze przed godz. 23.

Wzajemne wydalenie dyplomatów


Po wzajemnym wydaleniu, które – jak podkreśla strona czeska – nie jest proporcjonalne, ponieważ praktycznie sparaliżowało pracę ambasady, w Moskwie zostaje 5 dyplomatów i 19 pracowników administracyjno-technicznych.

W placówkach Federacji Rosyjskiej w Czechach: w ambasadzie w Pradze oraz dwóch konsulatach generalnych (w Brnie i Karlowych Warach) pracuje około 120 osób.

Rząd czeski wydalił pracowników rosyjskiej placówki po uzasadnionym podejrzeniu, że agenci rosyjskiego wywiadu mieli związek z wybuchem w składzie amunicji w 2014 r., w którym zginęło dwóch obywateli Czech.

Czytaj także: Nowe fakty ws. rosyjskiego ataku w Czechach. Wiadomo, co było celem

źródło:

Zobacz więcej