RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jasna deklaracja prezydenta UEFA. „Nie będzie dla nich miejsca w futbolu”

Aleksander Ceferin zapowiedział podjęcie radykalnych działań przeciwko piłkarzom zaangażowanym w Superligę (fot. Harold Cunningham - UEFA/UEFA via Getty Images)
Aleksander Ceferin zapowiedział podjęcie radykalnych działań przeciwko piłkarzom zaangażowanym w Superligę (fot. Harold Cunningham - UEFA/UEFA via Getty Images)

Szef UEFA Aleksander Ceferin zapowiedział, że piłkarze, którzy wezmą udział w planowanej przez czołowe kluby kontynentu Superlidze, będą wykluczeni m.in. z mistrzostw świata i Europy. Słoweniec potwierdził swój zdecydowany sprzeciw wobec pomysłu utworzenia nowych rozgrywek.

Wielki piłkarski... wyłom. Po co komu Superliga?

Futbolowi romantycy łkają: „nie będzie już meczów Legii z Realem Madryt w Lidze Mistrzów”. Cieszą się natomiast pragmatycy: „nie będzie już meczów...

zobacz więcej

– Piłkarze, którzy zagrają w drużynach występujących w lidze zamkniętej, otrzymają zakaz udziału w mistrzostwach świata i Euro. Nie będą mogli reprezentować reprezentacji narodowej w żadnych meczach – podkreślił Ceferin.

Plan stworzenia europejskiej Superligi napotyka na rosnący opór ze strony coraz większej liczby środowisk, nie tylko piłkarskich. Projekt rozgrywek z udziałem 20 czołowych klubów spotkał się ze sprzeciwem m.in. UEFA, FIFA i niektórych polityków.

Im bardziej realne stają się plany utworzenia Superligi, tym większy jest opór m.in. prezydenta UEFA, który nazwał projekt „haniebnym i samolubnym”.

Czytaj także: Czym jest piłkarska Superliga?

– Drużyny zawsze będą kwalifikować się i rywalizować w naszych rozgrywkach na podstawie zasług, a nie zamkniętego sklepu prowadzonego przez nielicznych. Taka była nasza decyzja od początku, a każdy klub i jego kibice powinni nadal marzyć o udziale w Lidze Mistrzów w oparciu o swoje wyniki na boisku – zaznaczył w oświadczeniu Ceferin.

– W tej chwili nie mogę bardziej podkreślić: UEFA i świat piłkarski jednoczą się przeciwko haniebnej, samolubnej propozycji, którą widzieliśmy w ciągu ostatnich 24 godzin od kilku wybranych klubów w Europie, napędzanych wyłącznie przez chciwość. I nie tylko piłka nożna jest zjednoczona, całe społeczeństwo jest zjednoczone, rządy są zjednoczone, to część naszej kultury, wszyscy jesteśmy zjednoczeni przeciwko temu nonsensownemu projektowi – dodał.

Ceferin podkreślił też, że ma za sobą największe ligi w Europie oraz wszystkie federacji członkowskie UEFA, a także władze światowego futbolu (FIFA).

– Mamy angielską FA, hiszpańską federację, włoską federację, Premier League, La Liga, Serie A, ale także FIFA, wszystkie nasze 55 federacji członkowskich - jednogłośnie sprzeciwiamy się tym cynicznym planom, które są całkowicie przeciwne temu, czym powinien być futbol. Nasza gra stała się największym sportem na świecie opartym na otwartej rywalizacji, uczciwości i sportowych zasługach. Nie możemy pozwolić i nie pozwolimy, aby to się zmieniło. Nigdy, przenigdy - oświadczył prezydent UEFA.

źródło:

Zobacz więcej