RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sprzeciw wobec Superligi. „To trzecia wojna światowa”

Real i Barcelona należą do grupy założycieli nowych rozgrywek (fot. Diego Souto/Quality Sport Images/Getty Images)
Real i Barcelona należą do grupy założycieli nowych rozgrywek (fot. Diego Souto/Quality Sport Images/Getty Images)

W niedzielę późnym wieczorem część najbogatszych klubów świata zdecydowała o powołaniu Superligi. Rozgrywki miałyby się odbywać poza UEFA, co wywołało gigantyczny sprzeciw Europejskiej Unii Piłkarskiej. Co ciekawe, przeciw są też kibice, część piłkarzy i najważniejsi politycy.

Euro 2020. Ciąg dalszy problemów, kolejne miasto nie wpuści kibiców na stadion

Monachium nie może obecnie zagwarantować, że przynajmniej część widzów zostanie wpuszczona na mecze piłkarskich mistrzostw Europy. A właśnie tego...

zobacz więcej

W niedzielę wieczorem na stronach internetowych największych klubów piłkarskich ukazał się komunikat o powołaniu nowych rozgrywek. Jak mają wyglądać? O tym piszemy TUTAJ.

Data powołania Superligi nie jest przypadkowa. Właśnie odbywa się dwudniowe posiedzenie Komitetu Wykonawczego UEFA, w którym zapadają najważniejsze decyzje dla europejskiego futbolu.

Wydawało się, że tematem numer jeden będzie ostateczne potwierdzenie miast-gospodarzy Euro 2020, ale stało się inaczej.

Trzecia wojna światowa, tym razem w futbolu


– Nie ukrywajmy, szykuje się III wojna światowa. Tym razem w futbolu. Nie wiadomo, jak mocno każdy wyjdzie z tego poraniony. Bomba atomowa już wybuchła. Zaufanie ludzi piłki zostało mocno nadszarpnięte i trudno będzie odbudować dobry klimat – powiedział Zbigniew Boniek, który zasiada w Komitecie Wykonawczym UEFA, w rozmowie z portalem meczyki.pl.

Manchester United chce kupić australijski klub piłkarski

Manchester United wyraził zainteresowanie kupnem australijskiego klubu piłkarskiego Central Coast Mariners. Jak podają media, władze „Czerwonych...

zobacz więcej

Słowa Bońka uprzedził komunikat najważniejszych organizacji piłkarskich.

„Jeśli do tego dojdzie, podkreślamy, że my - UEFA, FA, RFEF, FIGC, Premier League, LaLiga, Lega Serie A, ale też FIFA i wszystkie zrzeszone federacje - wspólnie podejmiemy działania, aby powstrzymać ten cyniczny projekt - projekt, który stworzyło kilka samolubnych klubów w czasach, kiedy społeczeństwo potrzebuje solidarności bardziej niż kiedykolwiek” – napisano.

Piłkarze i kibice oburzeni


Na najostrzejszy komentarz zdecydował się Gary Neville. To jedna z legend Manchester United z przełomu wieków. Z Czerwonymi Diabłami ośmiokrotnie triumfował w Premier League, dorzucając do tego m.in. dwa zwycięstwa w Lidze Mistrzów.

– Jestem najbardziej zdegustowany Manchesterem United i Liverpoolem. Uciekają do rozgrywek, z których nie mogą być zdegradowani? To absolutna hańba. To czysta chciwość, to oszuści. Właściciele Manchesteru United, Chelsea i Manchesteru City nie mają nic wspólnego z futbolem w tym kraju. Manchester United, Arsenal, Tottenham nie grają nawet w Lidze Mistrzów. Czy mają w ogóle prawo tam być? Są pośmiewiskiem. Przyszedł czas, aby powołać niezależne organy, które sprzeciwią się władzy i wpływom tych klubów. Dosyć tego – grzmiał Neville.

Podobne stanowisko zajął jego były klubowy kolega Roy Keane, a także byli piłkarze Liverpoolu Danny Murphy i Jamie Carragher czy były obrońca Manchesteru City Micah Richards

Na wymowny gest zdecydowali się kibice Liverpoolu, którzy na płocie stadionu wywiesili transparent.

Wielki piłkarski... wyłom. Po co komu Superliga?

Futbolowi romantycy łkają: „nie będzie już meczów Legii z Realem Madryt w Lidze Mistrzów”. Cieszą się natomiast pragmatycy: „nie będzie już meczów...

zobacz więcej

Politycy zabierają głos


Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas uważa, że Superliga przeczy wartościom takim, jak równość i różnorodność.

– Nie może być mowy o zarezerwowaniu (miejsc) wyłącznie dla niewielu bogatych i wpływowych klubów, które chcą zerwać więzi z tym wszystkim, co reprezentują federacje narodowe: krajowymi ligami, awansami i spadkami, wsparciem dla futbolu na każdym poziomie. Uniwersalność, uwzględnianie innych i różnorodność to kluczowe elementy europejskiego sportu i naszego europejskiego stylu życia – powiedział grecki polityk.

Przeciwko Superlidze wypowiedzieli się także m.in. premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron.

– To nie są dobre wieści dla kibiców ani dla futbolu w tym kraju. Piłka nożna powinna być związana z fanami. Wraz z władzami piłkarskimi zbadamy wszystkie dostępne możliwości sprawienia, żeby (Superliga) w proponowanym obecnie kształcie nie doszła do skutku – powiedział Johnson.

Prezes Borussii Dortmund Hans-Joachim Watzke poinformował, że BVB i Bayern Monachium od początku zajęły „pokrywające się w stu procentach” stanowisko w tej sprawie.

– Członkowie zarządu Europejskiego Związku Klubów Piłkarskich (ECA) obradowali w niedzielny wieczór na wirtualnej konferencji i utrzymali w mocy postanowienia z piątku. Te postanowienia mówiły o tym, że kluby będą wspierać planowaną reformę Ligi Mistrzów. Jasnym stanowiskiem członków zarządu ECA było, że należy odrzucić plany stworzenia Superligi – podkreślił Watzke.

źródło:
Zobacz więcej