RAPORT

Tusk kontra Tusk

Czy sędzia Juszczyszyn może orzekać? Odpowiedź prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie

Według prezesa Nawackiego w sprawie Juszczyszyna zaistniał spór kompetencyjny (fot. PAP/Tomasz Waszczuk; Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Według prezesa Nawackiego w sprawie Juszczyszyna zaistniał spór kompetencyjny (fot. PAP/Tomasz Waszczuk; Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki poinformował, że nie zamierza realizować postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który zdecydował o przywróceniu sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania - przekazał olsztyński Sąd Okręgowy.

„Juszczyszyn nie będzie w poniedziałek sądził”. Sąd chce go przywrócić do orzekania

Zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną SN sędzia Paweł Juszczyszyn ma wrócić do orzekania – zadecydował Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Maciej Nawacki,...

zobacz więcej

Kierownictwo Sądu Okręgowego w Olsztynie zwróciło się do prezesa Nawackiego o nadesłanie do godz. 13 informacji o tym, jakie podjął działania w związku z wykonaniem postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który 14 kwietnia wydał postanowienie o przywróceniu sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania.

W poniedziałek po południu wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski przekazał dziennikarzom, że nadeszła odpowiedź od prezesa Macieja Nawackiego, z której wynika, że nie podjął on żadnych kroków zmierzających do wykonania postanowienia bydgoskiego sądu i nie zamierza ich podjąć.

Dąbrowski-Żegalski powtórzył, że kierownictwo SO oczekuje, że Nawacki podporządkuje się tej decyzji.

Spór kompetencyjny


Wcześniej prezes Maciej Nawacki mówił dziennikarzom, że nie przywróci Juszczyszyna do pracy, ponieważ decyzja sądu w Bydgoszczy jest różna od uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, który ponad rok temu zawiesił Juszczyszyna w obowiązkach. Nawacki zapowiedział, że zwróci się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie tego sporu kompetencyjnego. Według wiceprezesa SO prezes Sądu Rejonowego może złożyć zażalenie na postanowienie sądu w Bydgoszczy, ale ma obowiązek je natychmiast wykonać. Olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w lutym 2020 r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Sędzia ten został odsunięty od orzekania w związku z rozpatrywaną przez niego sprawą.

Juszczyszyn rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej