RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wassermann o zdjęciu Kopacz: Nie w pełni władz umysłowych albo cyniczna

Kopacz na zdjęciach z prosektorium? Wassermann komentuje (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)
Kopacz na zdjęciach z prosektorium? Wassermann komentuje (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)

Ewa Kopacz pozująca w prosektorium po katastrofie smoleńskiej? Takie zdjęcie zaprezentowane w dokumencie „Stan Zagrożenia” Ewy Stankiewicz obiegło sieć. – Jest szokujące, ale nie jestem zaskoczona – mówi portalowi tvp.info Małgorzata Wassermann. Posłanka PiS dodaje, że gdy po katastrofie, w której straciła ojca, była przesłuchiwana przez Rosjan, Kopacz prosiła jej bratową, by umieściły dla niej w internecie jakieś podziękowania, bo „strasznie się męczy”. – Zachowywała się nieadekwatne do sytuacji – uważa Wassermann.

Żukowska o zdjęciach Kopacz: Brak wrażliwości i wyczucia aż bije w oczy

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska skomentowała na platformie Twitter zaprezentowane w dokumencie „Stan Zagrożenia” Ewy Stankiewicz zdjęcia...

zobacz więcej

Wokół Ewy Kopacz znów pojawiły się ogromne kontrowersje. W dokumencie „Stan Zagrożenia” pokazano fotografie, które zdaniem autorki materiału zostały wykonane podczas prac w rosyjskim prosektorium po katastrofie smoleńskiej. Kopacz pozuje na nich z Rosjanami pracującymi przy sekcjach zwłok. Polityk Platformy Obywatelskiej nie skomentowała jeszcze tych doniesień.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy Małgorzatę Wassermann, córkę Zbigniewa Wassermanna, polityka, prawnika, prokuratora i ministra, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

Zobacz także:  „Ewa Kopacz się dobrze bawiła w obliczu tragedii”. Komentarze

– Ewa Kopacz kompletnie nie panowała nad tym, co się działo. Takie było wrażenie rodzin i ja również tak ją zapamiętałam z tamtych dni. W przerwie na papierosa powiedziała do mojej bratowej, że dobrze, gdybyśmy umieścili dla niej w internecie jakieś podziękowania, bo ona się strasznie męczy. To było w chwili, gdy mnie przesłuchiwali Rosjanie. Ta osoba nie dorosła do pełnienia jakiejkolwiek funkcji – uważa Wassermann.

Posłanka PiS dodaje, że zdjęcia Ewy Kopacz są „szokujące, ale nie jest nimi zaskoczona”. Ocenia, że polityk PO „w takim nastroju była podczas całego tamtego pobytu w Rosji”. – Ta fotografia odzwierciedla jej zachowanie w tamtym czasie: swobodne i nieadekwatne do sytuacji – mówi.

Ewa Kopacz nie jest ministrem. „Wielkie szczęście w czasie epidemii”

„Media Bez Wyboru” o zdjęciach Kopacz. Milczenie albo „awantura na prawicy”

„Awantura na prawicy” – tak portal Onet tytułuje artykuł opisujący reakcje po filmie dokumentalnym Ewy Stankiewicz „Stan zagrożenia”, który w...

zobacz więcej

W książce „Zamach na prawdę” Małgorzata Wasserman podkreślała, że Kopacz skompromitowała się m.in. słowami o „przeszukiwaniu miejsca katastrofy na głębokość metra i udziale polskich lekarzy w sekcjach zwłok”. Jak dzisiaj, kolejne lata po tragedii, ocenia tamtą aktywność Ewy Kopacz?

– Regularnie zmieniała relacje, a była nie tylko ministrem zdrowia, jest też lekarzem. To wielkie szczęście, że nie pełni ona żadnej ważnej funkcji dzisiaj, kiedy od roku musimy walczyć z epidemią. Proszę sobie wyobrazić, jak Kopacz i Tusk mierzyliby się z koronawirusem. To byłby dramat – uważa.

Zobacz także:  Katastrofa smoleńska. Prokuratura Krajowa ostro o tekście „GW”

– Przecież Ewa Kopacz przekonywała, że była w Smoleńsku jako minister zdrowia i przedstawiciel rządu. Gdy łapaliśmy ją na kolejnych kłamstwach, twierdziła już, że ona była tam tylko od wspierania rodzin – dodaje.

Małgorzata Wassermann przypomina, że „Ewa Kopacz powiedziała nawet z mównicy do polskich lekarzy, że powinni się uczyć od Rosjan, jak to się robi”. – Albo nie jest w pełni władz umysłowych, albo jest tak cyniczna. Już dawno powinna przeprosić rodziny ofiar i wszystkich Polaków, ale przede wszystkim powinna sobie zdać sprawę z tego, że w życiu publicznym dla takich osób nie może być miejsca – zaznacza.

Ewa Kopacz. Komentarze w sieci

Premier: Katastrofa smoleńska odebrała ludzi najwybitniejszych i najbardziej potrzebnych

Katastrofa smoleńska zraniła naszą Ojczyznę, odbierając ludzi najwybitniejszych i najbardziej potrzebnych. Pamiętamy o wszystkich 96 ofiarach....

zobacz więcej

Zdjęcia Ewy Kopacz wywołały wiele emocji. „Brak słów” – napisał w sieci europoseł Patryk Jaki (Solidarna Polska). „Totalny upadek i degrengolada” – dodał Rafał Bochenek (PiS). „Przeciętny człowiek takich fot, w takich okolicznościach, by sobie zrobić nie dał” – oceniła Anna Maria Żukowska (Lewica).

Jednak nie wszyscy są oburzeni. Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej” udowadnia w sieci, że na jednej z miesięcznic smoleńskich – chociaż wiele lat po katastrofie, bo w 2017 r. – również zrobiono zdjęcie, na którym Jarosław Kaczyński był uśmiechnięty.

Z kolei psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego Michał Bilewicz ocenił, że uśmiech byłej premier mógł być reakcją na silne, negatywne emocje. „To naturalna psychologicznie reakcja, nawet jeśli postronnym wyda się brakiem wrażliwości" – napisał.

– Pani redaktor byłaby w stanie usprawiedliwić wszystkie zachowania dzisiejszej opozycji, więc nie chciałabym się do tego odnosić – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Małgorzata Wasserman.

– Zgadzam się z kolei z opinią psychologa, że reakcje organizmu na ogrom tragedii mogą być różne – podkreśla.

Zobacz także:  Jacek Świat: Przeszkód w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej jest więcej, niż mi się wydawało

Tarczyński ostro o Bodnarze: Skrajnie lewicowy aktywista, wykorzystywał urząd RPO

Był skrajnie lewackim, zideologizowanym człowiekiem, który reagował tylko w imię lewackiej ideologii – stwierdził w programie „Strefa starcia”...

zobacz więcej

„Ewa Kopacz nigdy nie powinna pełnić odpowiedzialnej funkcji”


– Przypominam jednak, że Ewa Kopacz nie przyjechała tam w takiej sytuacji jak my, rodziny, tylko jako urzędnik państwowy. Jeżeli nie była w stanie przyjąć na siebie odpowiedzialności, z którą wiązała się tak ważna funkcja, to po raz kolejny udowodniła tylko, że nigdy nie powinna zajmować takiego stanowiska – uważa posłanka PiS.

Wassermann zaznacza, że policjanci, prokuratorzy czy lekarze też pojawiają się przy ciałach ofiar.

– Oni wszyscy muszą zachowywać się adekwatnie do sytuacji, w której się znaleźli. Jeśli to ich przerasta, nie powinni się podejmować takich działań. A Ewa Kopacz nigdy nie powinna pełnić ważnej i odpowiedzialnej funkcji społecznej – mówi.

Ewa Kopacz


16 listopada 2007 roku Ewa Kopacz objęła stanowisko ministra zdrowia. Funkcję tę pełniła do 7 listopada 2011 roku.

Po tym okresie była marszałkiem Sejmu, a wreszcie szefem rządu. Na stanowisku premiera Ewa kopacz była od września 2014 do listopada 2015 roku.

źródło:
Zobacz więcej