RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Historyczny dzień na Marsie. Ingenuity wzbije się w powietrze

Śmigłowiec przeszedł testy (fot. NASA/JPL-Caltech)
Śmigłowiec przeszedł testy (fot. NASA/JPL-Caltech)

W poniedziałek 19 kwietnia odbędzie się pierwszy lot drona Ingenunity na Marsie – poinformowała NASA.

SpaceX z kontraktem NASA na statek kosmiczny, który poleci na Księżyc

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała w piątek, że kontrakt na budowę statku kosmicznego, którym ma wysłać astronautów na Księżyc już w...

zobacz więcej

Start planowany był już od 8 kwietnia, jednak NASA wykryła błąd w oprogramowaniu, który mógł doprowadzić do fiaska historycznego lotu.

By wznieść się nad powierzchnię Marsa, Ingenuity musi osiągnąć bardzo dużą prędkość obrotu wirników. Atmosfera marsjańska jest o wiele rzadsza od ziemskiej, a ciśnienie to zaledwie 1 proc. tego ziemskiego.

Błąd wykryto w trakcie wykonywania testów dotyczących właśnie prędkości obrotów wirników. Sprawę załatwiła aktualizacja oprogramowania Ingenuity. Śmigłowiec przeszedł testy, według Amerykańskiej Agencji Kosmicznej jest gotów do lotu.

NASA podała wstępną datę i godzinę – poniedziałek 19 kwietnia o 12.15 polskiego czasu. Termin nie jest jednak ostateczny i może ulec zmianie.

Dron Ingenuity został dostarczony na Marsa na pokładzie łazika Perseverance, który wylądował na powierzchni czerwonej planety 18 lutego. Celem drona jest – poza pierwszym w historii lotem – dotarcie do niedostępnych dla łazika rejonów kratero Jezero, gdzie trwają poszukiwania śladów życia, które mogło występować na Marsie.

Przeczytaj też: Badanie NASA: Zmniejszona grawitacja ma wpływ na serce

źródło:
Zobacz więcej