RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Słońce, śnieg, burze – pogoda jak w kalejdoskopie. Prognoza na siedem dni

Prognoza pogody długoterminowa: 19-25 kwietnia 2021 (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Prognoza pogody długoterminowa: 19-25 kwietnia 2021 (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Kwiecień jeszcze trochę poprzeplata, jeśli chodzi o pogodę. Synoptycy IMGW przygotowali prognozę długoterminową na cały tydzień (od 19 do 25 kwietnia). Jak wskazują, będzie znacznie cieplej, termometry wskażą nawet 18 st. Jednocześnie należy spodziewać się deszczu, śniegu, lokalnych burz i nocnych przymrozków.

Pogoda. Ważne wieści nie tylko dla rolników: to jeszcze nie koniec chłodu

Zachmurzenie, które w niedzielę panuje jeszcze nad większością obszaru Polski, w najbliższych godzinach będzie powoli ustępować, dopuszczając coraz...

zobacz więcej

Jak mówił w rozmowie z portalem tvp.info synoptyk IMGW Kamil Walczak, po wzroście temperatury w pierwszych dniach tygodnia, w drugiej połowie nastąpi ochłodzenie.

Prognoza długoterminowa (19-25 kwietnia)


Potwierdza to prognoza ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W poniedziałek 19 kwietnia najlepsza pogoda będzie na północy, tam najwięcej słońca i najmniejsza szansa na opady. Nad resztą kraju więcej chmur z przelotnym deszczem, który chwilami może być silny, zwłaszcza na południowym zachodzie. Lokalnie wystąpią burze z porywami wiatru do 60 km/h.

Wysoko w górach będzie padać śnieg, w Tatrach może spaść go nawet 5 cm. Najchłodniej na Pogórzu Karpackim, tam tylko 6 st., w centrum ok. 14 st., a najcieplej na północnym zachodzie i zachodzie – nawet 17.

Pogodowa mapa PolskiPodobnie we wtorek i środę bez większych zmian w pogodzie. „Sporo chmur, ale nie zabraknie też chwil ze słońcem. Cały czas będą występować przelotne opady deszczu i lokalne burze, podczas których porywy wiatru osiągną do 55 km/h. W szczytowych partiach gór nada będą opady śniegu, we wtorek w Tatrach przybędzie nawet 10 cm świeżego śniegu” – wskazano w prognozie.

W nocy temperatura na ogół od 3 do 7 st., w dzień od 10 do 15 (nieco chłodniej będzie na obszarach podgórskich).

Chłodniejsze powietrze


W czwartek – wynika z prognoz IMGW – Polska znajdzie się w zasięgu niżu znad Bałtyku i z północnego zachodu zacznie stopniowo napływać chłodniejsze powietrze. Miejscami w całym kraju będzie przeloty deszcz, a w Tatrach śnieg.

Powrót do szkół w kwietniu? Komentarz szefa Rady Medycznej

Od poniedziałku 19 kwietnia wróciło funkcjonowanie przedszkoli, żłobków i klubów malucha. Czy jeszcze w tym miesiącu nastąpi przejście na naukę...

zobacz więcej

Noc na północy i zachodzie już chłodniejsza – tam lokalnie temperatura spadnie do 1 st, najcieplej na południu, około 6 st. Również w dzień już trochę chłodniej na północy i północnym zachodzie (6-8 st.), a także na południowym wschodzie (do 13 st.). Nieco wzrośnie prędkość wiatru, miejscami może być porywisty.

Pogoda na weekend. Wróci ocieplenie


W piątek na północnym zachodzie poprawa pogody, sporo słońca, bez opadów, a temperatura wzrośnie do 13 st. Nad resztą kraju więcej chmur i przelotny deszcz, na obszarach podgórskich także deszcz ze śniegiem, wysoko w górach śnieg; temperatura od 7 do 10 st. Wiatr nadal będzie umiarkowany i porywisty” – prognozują synoptycy.

W nocy z piątku na sobotę miejscami na południu i wschodzie wystąpią przymrozki, temperatura spadnie do -1 st. Kolejna noc zapowiada się już cieplej. Wiatr osłabnie, tylko w sobotę na południowym wschodzie będzie jeszcze porywisty.

Jak podsumowuje IMGW, koniec tygodnia przyniesie nam poprawę pogody. W sobotę 24 kwietnia przelotne opady deszczu prognozowane są tylko na wschodzie, a w niedzielę w całym kraju powinno być bez opadów. Na zachodzie w sobotę temperatura wyniesie do 16, a w niedzielę nawet do 18 st. Chłodniej na wschodzie – tam termometry pokażą od 10 do 14 kresek.

Zobacz także: Czy w maju poczujemy już lato? Najnowsza prognoza długoterminowa IMGW [WIDEO]
teraz odtwarzane
Pogoda długoterminowa na maj

źródło:
Zobacz więcej