RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjskie siatki szpiegowskie w UE. Służby Kremla „często działają na rympał”

Ten osławiony profesjonalizm rosyjskich służb specjalnych jest pewną narracją, próbą budowania wizerunku, który nie zawsze jest spójny z rzeczywistością – powiedział w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Departament Stanu USA: Wspieramy Czechy w zdecydowanej odpowiedzi na działania Rosji

Departament Stanu USA zapewnił w niedzielę o swoim wsparciu dla Pragi w jej „zdecydowanej odpowiedzi na działania wywrotowe Rosji” na terytorium...

zobacz więcej

Wiceszef polskiej dyplomacji komentował sytuację związaną z koncentracją wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą oraz tę związaną z wydalaniem przez kolejne państwa rosyjskich dyplomatów.

Marcin Przydacz zaznaczał, że takie działania są odpowiedzią na agresywną politykę rosyjską, „ale to też znaczące sygnały polityczne”. Zaznaczał, że Polska czeka teraz na decyzje strony czeskiej, która zapowiada upublicznienie na forum unijnym raportu z działania służb rosyjskich na terytorium Czech.

– Jest zapowiedź ujawnienia szczegółów operacji szpiegowskich – wskazał.

Dyplomata komentował też działania rosyjskich specsłużb wymierzonych w destabilizację sytuacji w krajach Europy wschodniej. Przydacz wskazywał, że wśród państw zachodu widać „szeroko zakrojoną aktywność rosyjskich służb, tworzona była też siatka szpiegowska”.

Rosnąca aktywność służb rosyjskich


– My wiele lat temu zwracaliśmy już na to uwagę, na rosnącą aktywność służb rosyjskich na terytorium Polski. Od wielu lat służby Rosji są bardzo aktywne także i w Polsce, podejmujemy działania na rzecz ich zmniejszania i zapewnienia bezpieczeństwa państwa polskiego – dodał.

Mówiąc o technikach działania służb rosyjskich Przydacz stwierdził, że na pierwszy rzut oka często widać, że za te same działania odpowiadają te same osoby. – Ten osławiony profesjonalizm służb rosyjskich jest pewną próbą budowania wizerunku, który nie zawsze jest spójny z rzeczywistością – powiedział.

Na koniec stwierdził, że w Polsce jest wielu komentatorów, którzy „z atencją wypowiadają się na temat służb rosyjskich”. – To pokazuje ich mentalną słabość; służby działają tak jak Rosja, często w na rympał – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej