RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy harmonogram szczepień. Wkrótce rejestracja dla wszystkich roczników

W najbliższych tygodniach do Polski dotrą duże dostawy szczepionek przeciw COVID-19 (fot. Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images)
W najbliższych tygodniach do Polski dotrą duże dostawy szczepionek przeciw COVID-19 (fot. Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images)

Program szczepień przeciw COVID-19 w Polsce przyspiesza dzięki kolejnym, znacznie większym dostawom preparatów. „Wkrótce wszyscy będą mieli skierowanie na szczepienia” – zapowiada szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” wyjaśnia, że w najbliższych dniach przedstawiony będzie nowy harmonogram szczepień.

Nauka zdalna i stacjonarna. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie

Weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki przedłużające ograniczenie funkcjonowania szkół. Zawieszenie nauki stacjonarnej zostaje...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Czy to, że do Polski dotarła właśnie zwiększona dostawa szczepionek firmy Pfizer, zmienia harmonogram szczepień?

„Przyspiesza go. Chcemy, by te szczepionki były od razu dzielone w Agencji Rezerw Strategicznych i przekazywane do punktów szczepień, tak jak to było do tej pory. I wykorzystywane do szczepienia w ciągu pięciu dni od momentu przylotu do Polski. Jeśli będzie ich więcej, wzrośnie liczba szczepionych, bo, jak wielokrotnie podkreślałem, możliwości szczepienia, które zabezpiecza obecnie działająca sieć punktów w całej Polsce, są o wiele większe, niż do tej pory mieliśmy szczepionek. Tempo szczepień uzależnione jest wyłącznie od dostaw” – mówi pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Plan rejestracji dla młodszych roczników


Dopytywany, czy do rejestracji będą dopuszczane kolejne roczniki, Michał Dworczyk przekazał, że „na razie harmonogram ustalony jest do najbliższej soboty”. „Dalszy plan rejestracji przedstawimy w najbliższych dniach” – powiedział.

Dworczyk pytany, co z sytuacją niepełnosprawnych i ich opiekunów, przyznał, że dla niego to „wyjątkowo trudny temat”. „Apeli o to, by szczepić poszczególne grupy, w tym przewlekle chorych czy niepełnosprawnych, jest bardzo wiele. W oparciu o rekomendacje Rady Medycznej wyodrębnione zostały grupy – osoby z takimi chorobami przewlekłymi, które powodują szczególne zagrożenie w przypadku zachorowania na COVID-19. Są to np. pacjenci wentylowani mechanicznie czy chorzy onkologicznie. Ale musimy pamiętać, że również z punktu widzenia niepełnosprawnych lub tych z ograniczoną mobilnością bardzo ważne jest, abyśmy nabrali odporności zbiorowej” – wskazał.

„Albo ścigać, albo skupić się na szczepieniu”

Szczepienia przeciw COVID-19. Już ponad 8,8 mln podanych dawek

W Polsce wykonano dotąd 8 mln 845 tys. 735 szczepień przeciw COVID-19, w tym pierwszą dawką 6 mln 556 tys. 776; w pełni zaszczepionych jest 2 mln...

zobacz więcej

Odnosząc się do tego, że w mediach jest wiele informacji, że są ludzie, którzy dostają szczepienia poza systemem albo dzięki nielegalnym skierowaniom, zapowiedział: „Dzielą nas już naprawdę tygodnie od chwili, kiedy wszyscy będą mieli wystawione skierowania”.

„Polska jest 38-milionowym krajem, w którym w tej chwili funkcjonuje już blisko 7 tys. punktów szczepień. Ze statystyk wynika, że zawsze pojawiają się cwaniacy albo ludzie nieuczciwi, którzy omijają system. Teraz mamy wybór: albo skupić się na ściganiu nieuczciwych, zarówno po stronie lekarzy wystawiających skierowania nieuprawnionym, jak i po stronie pacjentów, którzy chcą z tego skorzystać, albo skupić się na zaszczepieniu jak największej liczby Polaków, licząc, że lekarze i pacjenci będą przestrzegali przepisów. Wybraliśmy to drugie rozwiązanie, ponieważ w tej chwili najważniejsze jest zaszczepienie jak największej części populacji” – zaznaczył.

Dworczyk na ministra zdrowia? „Współczuję każdemu”


Pytany, czy widzi siebie na miejscu ministra zdrowia, podkreślił: „Absolutnie nie – w tym resorcie potrzebne są wyjątkowe kompetencje, których ja nie posiadam”. „Podziwiam Adama Niedzielskiego i każdą osobę, która się decyduje na kierowanie tym ministerstwem. Jest to olbrzymie wyzwanie i masa niewdzięcznej pracy. Z jednej strony podziwiam, a z drugiej strony współczuję każdemu, kto musi się z tym mierzyć” – dodał.

Zobacz także: Szczepienia przyspieszą – kolejne 27 mln dawek. Premier wyjaśnia, co to oznacza

źródło:

Zobacz więcej