RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komisarz Breton: Liczę na 55 mln dawek szczepionki Johnson & Johnson dla UE

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton (fot. Thierry Monasse/Getty Images)
Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton wyraził nadzieję, że UE otrzyma 55 mln dawek szczepionki Johnson & Johnson. W wywiadzie dla telewizji RAI zastrzegł, że nie wie, kiedy znane będzie stanowisko Unii wobec tego preparatu.

Koronawirus w kurzu może przetrwać nawet miesiąc

Część materiału genetycznego wirusa wywołującego COVID-19 może przetrwać w kurzu nawet miesiąc. Nie powinno to stanowić zagrożenia dla zdrowia, ale...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wcześniej w USA wstrzymano szczepienia szczepionką Johnson & Johnson w związku z sześcioma przypadkami zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób. Koncern farmaceutyczny zdecydował się opóźnić wprowadzenie na unijny rynek swojej szczepionki; jako powód podał amerykańskie zalecenie.

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła, że korzyści płynące ze szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych. EMA bada wszystkie zgłoszone przypadki i zdecyduje, czy konieczne jest podjęcie działań regulacyjnych.

Komisarz Breton przyznał w telewizji RAI, że nie wie, kiedy Unia podejmie ostateczną decyzję w sprawie tego preparatu.

EMA prowadzi analizy


– Ale jesteśmy pełni ufności. Europejska Agencja Leków jest najlepsza na świecie i prowadzi serię uzupełniających analiz. Mam nadzieję, że 55 mln dawek będzie do wykorzystania w Europie – podkreślił unijny komisarz.

Poinformował także, że w trzech najbliższych miesiącach Włochy otrzymają 54 miliony dawek szczepionek od koncernów, z którymi UE podpisała kontrakty.

„To pozwoli zaszczepić 70 procent dorosłych do lipca” – dodał przedstawiciel Komisji Europejskiej.

źródło:

Zobacz więcej