RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Departament Stanu USA: Wspieramy Czechy w zdecydowanej odpowiedzi na działania Rosji

Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken w Brukseli (fot. NATO / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)
Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken w Brukseli (fot. NATO / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)

Departament Stanu USA zapewnił w niedzielę o swoim wsparciu dla Pragi w jej „zdecydowanej odpowiedzi na działania wywrotowe Rosji” na terytorium Czech.

Rosja odpowiada Czechom i wyrzuca ich dyplomatów. Więcej niż kilkunastu

Rosja uznała 20 pracowników ambasady Czech w Moskwie za osoby niepożądane i nakazała im wyjazd. To odpowiedź Kremla na wcześniejszą decyzję Pragi.

zobacz więcej

„Stany Zjednoczone stoją po stronie Czech w zdecydowanej odpowiedzi przeciwko działaniom wywrotowym Rosji na terytorium Czech” – oznajmił na Twitterze rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Amerykański dyplomata zastrzegł, że wobec Rosji należy podejmować stanowcze kroki, m.in. przy kwestiach integralności terytorialnej czy bezpieczeństwa energetycznego.

Praga poinformowała w sobotę o wydaleniu z kraju 18 rosyjskich dyplomatów z powodu podejrzeń, że rosyjski wywiad miał związek z eksplozją w składzie amunicji w 2014 r.

Pracownicy ambasady Federacji Rosyjskiej zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych.

Według czeskiej służby bezpieczeństwa BIS rosyjskie służby specjalne były zaangażowane w wybuch w wojskowym składzie amunicji w Vrbieticach w kraju (województwie) zlińskim, do którego doszło w 2014 r., a w którym zginęły dwie osoby.

Zobacz takżeKulisy wydalenia 18 rosyjskich dyplomatów z Czech. Znani agenci GRU?

źródło:

Zobacz więcej