RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Uderzano w rzeczy święte”. Abp Jędraszewski mówi, jak reagować na ataki na kościoły

Człowiek prawdy jest na tę prawdę otwarty; to ten, który w konfrontacji z nią musi stwierdzić „zawiodłem” – mówi metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Na antenie TVP Info hierarcha z okazji Piątego Narodowego Czytania Biblii mówił o burzliwych dziejach apostołów i św. Piotra. Pytany, jak wierni powinni reagować na taki na kościoły, podkreśla: Po pierwsze nie dać wydrzeć sobie wyczucia świętości w sobie samym.

Strajk Kobiet nawołuje do palenia kościołów? Zawiadomienie do prokuratury

– To prosta ścieżka prowadząca do terroru politycznego – mówi portalowi tvp.info mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. To jego reakcja na...

zobacz więcej

Od kilku miesięcy powtarzają się ataki na kościoły w całej Polsce. Apogeum wulgarnych manifestacji, połączonych z dewastacją świątyń, przypadało na okres po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji i największej popularności protestów Strajku Kobiet.

Abp Jędraszewski: Kościoły atakowano celowo


W programie „Gość Wiadomości” abp Marek Jędraszewski pytany był, jak wierni, świadkowie ataków, powinni reagować w takich sytuacjach.

– Te wydarzenia były bardzo bolesne dla większości polskiego narodu. Uderzano w rzeczy dla nas święte, uderzano w coś, co było w jakiejś mierze nietykalne, ale celowo – sądzę – to robiono, by pozbawić nas wrażliwości na wymiar świętości w naszym życiu – mówił w TVP Info metropolita krakowski.

Zobacz także – Lempart o dewastowaniu kościołów: Trzeba robić to, co się czuje

Hierarcha podkreślił przy tym, że najważniejsze to „nie dać wydrzeć sobie wymiaru i wyczucia świętości w sobie samym”.

– A po wtóre to jest to, co budziło tyle nadziei w nas, gdy pojawiały się grupy szczególnie młodych ludzi, którzy stanęli odważnie przy kościołach i bronili dostępu do nich. A inni stali obok mając w rękach różańce i modlili się za tych, którzy – mówiąc słowami Jezusa – naprawdę nie wiedzą, co czynią – ocenił abp Jędraszewski. Kościół przeżywał dziś Niedzielę Biblijną oraz 5. Narodowe Czytanie Biblii. Uroczystość ta rozpoczyna XIII Tydzień Biblijny przeżywany w tym roku pod hasłem „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”.

Metropolita krakowski mówił w TVP Info, że tydzień biblijny powinien uświadomić wszystkim, że Biblia to słowo Boże skierowane do ludzi z miłości. – Boga nikt nigdy nie widział. Dopiero mogliśmy zobaczyć go w osobie jego syna Jezusa Chrystusa, ale do swojego wybranego ludu kierował słowo i to słowo zostało spisane w świętych księgach – podkreślił.

Zobacz także: Wulgarne okrzyki pod Wawelem. Blokowano wjazd prezesa PiS na rocznicową mszę [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej