RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wolność Nowaka, medal Bodnara, żarciki Śmiszka

Polityczne wydarzenia komentuje Miłosz Manasterski  (fot. PAP/Radek Pietruszka; Gettyimages)
Polityczne wydarzenia komentuje Miłosz Manasterski (fot. PAP/Radek Pietruszka; Gettyimages)

Trzecia fala opada a Narodowy Program Szczepień przyśpiesza. Adam Bodnar rozstanie się ze stanowiskiem RPO i to nawet, jeśli nie zostanie zaakceptowany przez Senat jego zastępca. W sądach znów dziwnie: były minister transportu w rządzie Donalda Tuska Sławomir Nowak opuścił areszt za kaucją miliona złotych.

„Stan zagrożenia” – premiera dokumentu Ewy Stankiewicz. Nowe fakty o katastrofie smoleńskiej

Już w niedzielę wieczorem premiera filmu dokumentalnego Ewy Stankiewicz „Stan zagrożenia”, opisującym kulisy narodowej tragedii pod Smoleńskiem z...

zobacz więcej


Niedziela. Święto Miłosierdzia Bożego


  Arcybiskup Marek Jędraszewski wygłosił homilię w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie każdego roku na święto Miłosierdzia Bożego przybywało ok. 100 tys. osób. Święto obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Zostało ono ustanowione podczas pontyfikatu św. Jana Pawła II. Metropolita krakowski w homilii mówił: „zmienia się nasza teraźniejszość, przenikana Bożym Miłosierdziem, styka się z tym, co doświadczymy w chwili sądu – mamy nadzieję pełnego miłosierdzia mimo naszej słabości i upadków”.

Czy jednak jest miejsce na miłosierdzie w polityce? Obchodzona dzień wcześniej 11. rocznica katastrofy smoleńskiej przyniosła wiele nienawistnych komentarzy. „Oskarżanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej o jej spowodowanie – powiem to wprost – jest podłością” mówił w programie „Woronicza 17” w TVP Info szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot.

Nie było też miłosierdzia dla funkcjonariuszy państwowych. Wobec policjanta brutalnych i niegodnych słów użył poseł Koalicji Obywatelskiej. „Ustalę nazwisko tego policyjnego bandyty” – tak poseł Michał Szczerba skomentował nagranie, na którym widać tylko fragment interwencji policjanta wobec agresywnej uczestniczki demonstracji antycowidowców. Nie pierwsze to szczucie na policjantów przez posłów opozycji, którzy powinni wspierać funkcjonariuszy państwowych strzegących porządku publicznego, zwłaszcza w tak oczywistych sytuacjach jak nielegalne zgromadzenia i fizyczne ataki na policjantów. Jeszcze niedawno Donald Tusk mówił przecież, że napaść na policjanta to atak na państwo polskie.

Wulgarne okrzyki pod Wawelem. Blokowano wjazd prezesa PiS na rocznicową mszę

Wulgarna manifestacja przed katedrą na Wawelu w Krakowie. W niedzielę wieczorem, w 11. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony...

zobacz więcej

Poniedziałek. Słowo Tuska, wolność Nowaka


  Bardzo duże emocje wzbudził zaprezentowany przez TVP film podkomisji Antoniego Macierewicza zajmującej się wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej. „Oczekuję, że informacje podane w tym filmie zostaną zweryfikowane przez prokuraturę, ale i że będziemy mieli końcowy raport podkomisji z podpisami jej członków” – powiedziała w TVP Info posłanka Joanna Lichocka. „Jeżeli raport podkomisji będzie z takimi konkluzjami jak film, który zobaczyliśmy, to nie wraku będziemy musieli się domagać. Mamy domagać się sankcji i konsekwencji wyciągniętych przez naszych sojuszników wobec państwa, które o coś nie zadbało” – powiedział o śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Tymczasem warszawski sąd zwolnił z aresztu podejrzanego o korupcję byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. - Decyzja sądu o zwolnieniu z aresztu Sławomira Nowaka uderza w prawidłowość prowadzenia śledztwa” – mówił później minister Ziobro. Były polityk PO wyszedł za kaucją – wynoszącą gigantyczna kwotę miliona złotych. „Trzy dni temu premier Tusk określił Sławomira Nowaka jako więźnia politycznego.

Dziś sąd wypuścił podejrzanego z aresztu, pomimo przesłanek za dalszym jego stosowaniem. Rodzi się pytanie o związek pomiędzy wypowiedzą Tuska a taką decyzją” – powiedział w poniedziałek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Z kolei prokurator krajowy Bogdan Święczkowski ocenił, że ostatnie działania sądów „pozwalają na stwierdzenie, że coś złego dzieje się z polskim wymiarem sprawiedliwości”.

Czy Donalda Tuska posłuchała związana ze stowarzyszeniem Iustitia sędzia warszawskiego sądu okręgowego? Potwierdził to były poseł KO poseł Tomasz Zimoch (dziś należący do ugurpowania Hołowni), który napisał na Twitterze: „Siła Tuska!”. Sławomir Nowak w roli „więźnia politycznego” od razu przeszarżował, bo po wyjściu z aresztu porównał się do Bronisława Komorowskiego, który był w nim internowany w stanie wojennym. Problem w tym, że Komorowski był internowany za działalność antykomunistyczną, a Nowak aresztowany w związku z podejrzeniem o korupcję w Polsce i na Ukrainie. A to zasadnicza różnica.

Sędziowie pokoju. „Nie wykluczam zmiany konstytucji” [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował prace zespołu do spraw sędziów pokoju. Ci sędziowie, wybierani przez obywateli, mieliby być najniższym...

zobacz więcej

Zwolnienie byłego polityka PO to nie jedyna kontrowersyjna decyzja sądu tego dnia. Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara i wstrzymał przejęcie medialnej spółki Polska Press przez PKN Orlen – poinformował w RPO. Tak, to nie omyłka – poinformował o tym RPO a nie sąd, w dodatku po telefonie do sądu. Czy my nadal mamy sędziów na telefon?

Wtorek. 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej


  Decyzje sądów budzą często oburzenie i niepokój tych, którzy z różnych powodów przed sądami stają. Czy rozwiązaniem tego niepokoju mogą być sędziowie pokoju? Prezydent Andrzej Duda zainaugurował prace zespołu do spraw sędziów pokoju. Sędziowie pokoju, wybierani przez obywateli, mieliby być najniższym szczeblem systemu sądownictwa i rozstrzygać w nieskomplikowanych sprawach. Według zwolenników tego pomysłu, przyspieszyłoby to postępowania sądowe. Prezydent zapowiedział, że „nie wyklucza zmiany konstytucji w kontekście wprowadzenia instytucji sędziów pokoju”.

Wtorek jednak upłynął pod znakiem wspomnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej. - Nie ma żadnej wątpliwości, że celem ówczesnej, sowieckiej akcji mordowania polskich oficerów i polskiej inteligencji było unicestwienie naszego narodu (…) Bez Katynia nie rozumiemy współczesnej Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda. „Nawet dzisiaj są zwolennicy, by o zbrodni katyńskiej wiele nie mówić; niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary o czyny, których nie popełniły; dlatego w takich dniach jak dziś musimy dbać o prawdę i przekazywać ją kolejnym pokoleniom” – napisał z kolei premier Mateusz Morawiecki.

Minister Michał Dworczyk zapowiedział przyśpieszenie Narodowego Programu Szczepień. - 19 kwietnia zostanie otwarty pierwszy punkt szczepień powszechnych i 16 punktów w ramach pilotażu. Kolejne w następnych tygodniach – powiedział szef KPRM. W każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu mają funkcjonować średnio dwa duże punkty szczepień. W Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 zastrzyków, a w większych miastach powyżej 50 tys. mieszkańców punkty mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek.

Prezydent: Mam nadzieję, że instytucja sędziów pokoju zostanie wprowadzona

Mam nadzieję, że instytucja sędziów pokoju zostanie wprowadzona i na pewno będę tego orędownikiem; chciałbym tylko wypracować taki projekt, który...

zobacz więcej

Środa. Medal dla Bodnara, żarciki Śmiszka


  Poseł Porozumienia Wojciech Maksymowicz odszedł z Klubu Parlamentarnego PiS. To już drugi poseł Porozumienia po Monice Pawłowskiej, który pozostaje poza klubem. Inny polityk Porozumienia Jarosława Gowina, Waldemar Kotula zrezygnował z kandydowania na prezydenta Rzeszowa. Porozumienie poprze tam kandydata Solidarnej Polski Marcina Warchoła.

Władze Senatu odesłały prokuraturze wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu, bo zabrakło na nim podpisu prokuratora generalnego, choć był podpis jego zastępcy. Minister Zbigniew Ziobro zapewne nie spodziewał się, że marszałek Senatu tak bardzo pragnie mieć jego autograf. – Samo rozpatrywanie wniosku zajęło kancelarii Senatu aż kilka tygodni (…) To szukanie dziury w całym – mówi portalowi tvp.info poseł Jan Mosiński z PiS.

Sprawa podpisu ministra Ziobry nie zmąciła wielkiej uroczystości w Senacie, w którym fetowano Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar przedstawił coroczne sprawozdanie a zachwyceni senatorowie opozycji wręczyli mu specjalny medal wyrażający ich wdzięczność i uznanie. Były łzy, kwiaty i akty uwielbienia. Zniesmaczeni senatorowie Prawa i Sprawiedliwości opuścili salę w proteście przeciwko upolitycznieniu funkcji rzecznika przez Adama Bodnara. Słusznie, bo w trakcie przemówienia RPO padły oburzające słowa uwielbienia dla Marty Lempart, którą Bodnar nazwał „wybitną aktywistką”.

A „wybitni politycy” starli się w Sejmie, gdzie debatowano o nowych dowodach osobistych. - Czy nie jesteśmy krok po kroku przyzwyczajani do apokaliptycznej wizji umieszczenia czipów pod ludzką skórą? – pytał Krzysztof Tuduj z Konfederacji. Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski chciał się z kolei dowiedzieć, czy czipowanie jest możliwe i czy będzie pozwalało mierzyć potencję lub liczbę orgazmów. Miało być ironiczne, a wyszło… głupio.

Wróblewski: Zapraszam opozycję do przedstawienia kandydatur na zastępcę RPO

Zamierzam spotkać się z przedstawicielami wszystkich środowisk politycznych w Senacie; chciałbym, by biuro RPO było spluralizowane, zapraszam...

zobacz więcej

Do krytyki Donalda Tuska przyłączyła się dr Sylwia Spurek, była zastępczyni Adama Bodnara. – Zieloni powinni opuścić klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej i założyć własną frakcję, szkodzi im powiązanie pępowiną z Platformą Obywatelską – mówi eurodeputowana Zielonych Sylwia Spurek, należąca wcześniej do Wiosny. Dodała, że Zieloni nie potrzebują takiego polityka jak Donald Tusk, który nie ma osiągnięć w sprawach społecznych. Cóż, krytyka doktor Spurek nie jest zasadna: może i Donald Tusk nie ma osiągnieć w sprawach społecznych, ale ma w sprawach sądowych, jak pokazuje sprawa Sławomira Nowaka. I to po jednym wywiadzie w TVN.

Czwartek. Nagroda Jarosława Kaczyńskiego


  Marzyć każdy może, chociaż od polityków należałoby oczekiwać realizmu. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski zapowiada nowy projekt polityczny – Chadecję Polską. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” marszałek opisał jak sobie wspaniale wyobraża przyszły rządu Władysława Kosiniaka-Kamysza tworzony razem z „kierującym parlamentem” Jarosławem Gowinem. Póki co PSL jednak wypędził ze swojej Koalicji Polskiej posłów Kukiz’15 (i przejął za nich subwencje). Cóż, nie od dziś wiadomo, że w koalicji z PSL najlepiej samemu PSL.

Adam Bodnar dostał medal od marszałka Grodzkiego, ale Trybunał Konstytucyjny nie uległ urokowi osobistemu obecnego RPO i orzekł, że przepis pozwalający działać Rzecznikowi po zakończeniu kadencji do czasu powołania następcy jest niezgodny z konstytucją. Kadencja Adama Bodnara skończyła się już we wrześniu, ale on sam nie zamierza ustępować z urzędu. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Adam Bodnar musi przestać być RPO najdalej za trzy miesiące – a parlament ma dostosować prawo w przypadku, gdyby znów nie udało się uzyskać zgody Senatu na kandydata sejmowej większości.

Tego samego dnia Sejm wybrał posła PiS prof. Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór musi jeszcze zaakceptować Senat, gdzie większość ma opozycja. - Jeśli zostanę wybrany Rzecznikiem Praw Obywatelskich, będę rzecznikiem praw i wolności wszystkich Polaków. Nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji. Będę stał tylko i wyłącznie po stronie obywateli – mówił dzień poźniej Bartłomiej Wróblewski na konferencji prasowej w Sejmie.

„Groteska”. Wiceszef MS komentuje oświadczenie TSUE

„Dwie nowo utworzone izby polskiego Sądu Najwyższego mogą nie spełniać wymogów ustanowionych w prawie Unii” – napisał rzecznik generalny Trybunał...

zobacz więcej

Tymczasem rzecznik generalny Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Jewgienij Tanczew stwierdził, że „dwie nowo utworzone izby polskiego Sądu Najwyższego mogą nie spełniać wymogów ustanowionych w prawie Unii”. Nie podał jednak żadnych podstaw prawnych, które mogłyby zostać naruszone. – Oczekuję od prawników precyzji. Gdy TSUE mówi o tym, że te nowe izby mogą nie spełniać wymogów prawa Unii Europejskiej, to się uśmiecham. Co to znaczy, że mogą? Mogą albo nie mogą. Może mnie jutro potrącić samochód (…) To oświadczenie to w zasadzie tekst felietonowy – skomentował w rozmowie z portalem tvp.info europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Mecenas Roman Giertych zmienił wersję ws. swoich relacji z hejterskim portalem. „Nie mam pojęcia, jakie jest źródło zapisu rozmów z SokiemzBuraka (…) Nie pochodzi to z mojego telefonu, pochodzi z telefonu pana Kozaka – przyznał w rozmowie z Onetem mecenas Giertych. Były prezes Ligi Polskich Rodzin jeszcze trzy tygodnie temu publikacje portalu tvp.info nazywał „publikowaniem nielegalnych podsłuchów”, o które oskarżał „służby PiS”.

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował działalność Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP; szefem Biura został Krzysztof Szczerski. – Mam nadzieję, że Biuro w sposób większy niż do tej pory pozwoli realizować działania prezydenta RP w zakresie polityki międzynarodowej – powiedział Andrzej Duda.

Jarosław Kaczyński został uhonorowany nagrodą Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej”. Wśród nagrodzonych podczas gali jest też sędzia Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Główną nagrodę Człowieka Roku „Gazety Polskiej” przyznano żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, za ich nieocenioną pomoc w walce z pandemią.

Czarnek: 26 kwietnia możliwy powrót klas I-III. Wprowadzimy też dodatkowe zajęcia

Natychmiast po powrocie do nauki stacjonarnej będziemy wprowadzać dodatkowe godziny, oczywiście dobrowolne dla uczniów, żeby nadrabiać zaległości....

zobacz więcej

Ambasadorowi Federacji Rosyjskiej wręczono notę dyplomatyczną zawierająca informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie – poinformował w czwartek MSZ. Podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej – poinformowało ministerstwo. Kolejnego dnia Moskwa zapowiedziała wydalenie pięciu polskich dyplomatów.

Piątek. Trzecia fala opada


  A na froncie walki z koronawirusem długo oczekiwane informacje o sukcesach. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w Polskim Radiu 24, że apogeum trzeciej fali epidemii w szpitalach jest już za nami. Wskazał, że od trzech dni spada liczba hospitalizacji z powodu COVID-19.

– Dzisiaj powinien być pod kątem wyników bardziej optymistyczny dzień. Będziemy mieli do czynienia dzisiaj z dużymi spadkami, rzędu nawet 10 tys. w stosunku do poprzedniego tygodnia, mimo wielu wykonanych badań – powiedział minister Niedzielski.

Dzień wcześniej premier poinformował, że Pfizer od 26 kwietnia rozpocznie wysyłanie kolejnych dawek do UE.

- Łącznie do czerwca samej szczepionki Pfizer mamy otrzymać około 4,2 mln dawek – mówił premier Mateusz Morawiecki. W czwartek w serwisie rządowym gov.pl podano, że w Polsce wykonano dotąd 8 223 370 szczepień przeciw COVID–19, w tym pierwszą dawką 6 033 075 i 2 190 295 dawką drugą. Od 27 grudnia ub.r., do Polski dostarczono 10 032 440 dawek szczepionki.

– Dzięki większej liczbie szczepień będziemy w stanie osiągnąć w dwa miesiące, a może nawet szybciej, pułap odporności zbiorowej – powiedział w Gdańsku szef rządu. Tego na stronie Trybunału Konstytucyjnego opublikowano wniosek premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie z konstytucją trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. W 123-stronicowym dokumencie premier wskazuje, że przepisy prawa unijnego, które umożliwiają m.in. odstąpienie od stosowania polskiej konstytucji i kontrolę przez sądy niezawisłości sędziów budzą istotne i daleko idące wątpliwości konstytucyjne.

Czy ugrupowanie Hołowni zastąpi PO? Są wyniki sondażu

Mniej więcej tyle samo respondentów uważa, że Polska 2050 Szymona Hołowni zastąpi Platformę Obywatelską na scenie politycznej, ile jest przeciwnego...

zobacz więcej

A opozycja wbija sobie szpilki. Na wniosek Platformy Obywatelskiej Paulina Hennig-Kloska, która odeszła z Wiosny do Polski 2050 została odwołana z funkcji przewodniczącej jednej z podkomisji sejmowych. Szymon Hołownia nazwał to „małym, złośliwym gestem”.

– Do takich zmian dochodzi czasem, gdy ktoś robi się nagle niewygodny – mówi portalowi tvp.info Paulina Hennig-Kloska. Ale złośliwości nie dotyczą tylko posłanek zmieniających partie. Bogdan Zdrojewski w RMF FM nie był w stanie przypomnieć sobie nazwy ruchu Rafała Trzaskowskiego. To kolejny polityk PO, który nie wie, jaka jest nazwa tej szumnie zapowiadanej organizacji, która miała zmienić naszą rzeczywistość. Ciekawe, czy pamięta o niej sam Rafał Trzaskowski? W tej sytuacji ratunkiem może być były prezydent Lech Wałęsa. Noblista jest „do wynajęcia” – właśnie dał ogłoszenie na portalu flexi.pl.

„Doświadczony przywódca, świetny mówca, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, prezydent RP 1990-1995, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ Solidarność, poprowadzi spotkania i szkolenia z leadership, przyjmie zaproszenia na spotkania motywacyjne w firmach, ale też w rodzinach, możliwe dodatkowe usługi promocyjne, wspólne zdjęcia, autografy”. Stawka za tę przyjemność to minimum 20 tys. złotych, ale przecież ruch Trzaskowskiego od dawna zbiera pieniądze w internecie, więc na pewno już go na to stać.

Budka zajął ostatnie miejsce w sondażu. Pereira: To skutek jego działań

Przewodniczący PO Borys Budka jest uważany za lidera opozycji przez 2 proc. respondentów – wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu...

zobacz więcejSobota. Konwencja Porozumienia


  Wiceprzewodniczący PO i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz stojący na czele ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia zostali uznani za liderów opozycji w Polsce, uzyskując po 19,1 proc. wskazań – wynika z sondażu SW Research dla portalu rp.pl. Przewodniczący PO Borys Budka jest uważany za lidera opozycji przez 2 proc. respondentów – wynika zaś sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl. – Jego wynik nie zaskakuje, bo jest po prostu skutkiem jego działań, polityki, którą przyjął – skomentował w programie „Salon Dziennikarski” w TVP Info szef portalu tvp.info Samuel Pereira.

W sobotę odbyła się konwencja Porozumienia Jarosława Gowina. – Polska centroprawica musi zostać wymyślona od nowa – stwierdził wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin. – Pchamy polską gospodarkę na tory gospodarki 4.0, przemysłu 4.0, a dzisiaj w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii kończymy prace i nad strategię produktywności, a więc generalnym planem przebudowy polskiej gospodarki i nad nową polityką przemysłową, bo to przemysł powinien być lokomotywą rozwoju gospodarczego i także nad strategią rozwoju polskiego eksportu i wieloma innymi rozwiązaniami, na czele z kolejnymi tarczami pomocowymi – mówił lider Porozumienia.

Jarosław Gowin ogłosił, że z jego ugrupowaniem będą współpracować posłowie niezrzeszeni – Agnieszka Ścigaj i Lech Kołakowski. Wstąpienie w szeregi Porozumienia zapowiedziała natomiast wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Zobacz także: Sondaż: PiS na czele, koalicjanci pod kreską    

źródło:
Zobacz więcej