RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wulgarne okrzyki pod Wawelem. Blokowano wjazd prezesa PiS na rocznicową mszę

Tzw. Strajk Kobiet próbował zablokować wjazd na Wawel (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Tzw. Strajk Kobiet próbował zablokować wjazd na Wawel (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Wulgarna manifestacja przed katedrą na Wawelu w Krakowie. W niedzielę wieczorem, w 11. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, odprawiono tam mszę św. w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. By oddać hołd tragicznie zmarłej parze prezydenckiej przyjechało kierownictwo PiS, m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński i szef rządu Mateusz Morawiecki. Uczestnicy tzw. Strajku Kobiet wykrzykiwali: „j***ć PiS” i „PiS do piekła”.

Zakłócali obchody rocznicy katastrofy. Petardy, narkotyki, 11 zatrzymanych

W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej grupa osób próbowała zakłócić uroczystości na pl. Piłsudskiego. Interweniowała policja. Wylegitymowano 295...

zobacz więcej

Jak relacjonuje „Gazeta Wyborcza”, po niedzielnej manifestacji pod hasłem „Murem za Bodnarem” przed krakowską siedzibą Prawa i Sprawiedliwości, protestujący wieczorem przenieśli się pod Wawel, gdzie pojawić miał się m.in. Jarosław Kaczyński, ale też inni przedstawiciele PiS z Mateuszem Morawieckim i Beatą Szydło.

11. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej


Powodem była msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w 11. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.

To właśnie 18 kwietnia, 11 lat temu, z Bazyliki Mariackiej na Wawel parę prezydencką odprowadził kondukt żałobny. Gdy kondukt mijał usytuowany u stóp Wawelu Krzyż Katyński, zabrzmiał dzwon Zygmunta. Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria spoczęli na Wawelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Złożenie trumien do sarkofagu odbyło się tylko w obecności najbliższej rodziny i przyjaciół.

Marta Lempart atakuje prezesa PiS. „Może wyp***ć” [WIDEO]

zobacz więcej

Ostatniemu momentowi uroczystości pogrzebowych towarzyszył salut narodowy – 21 salw artyleryjskich oddanych w hołdzie parze prezydenckiej.

Przekleństwa pod Wawelem


W niedzielę przed katedrą na Wawelu zgromadzili się protestujący z transparentami w formie czerwonych piorunów – symbolem tzw. Strajku Kobiet. Protestujący chcieli zablokować wjazd polityków PiS na rocznicową mszę. Na relacji wideo prowadzonej przez KOD słychać, jak przed kolumną samochodów wykrzykiwane są hasła: „j***ć PiS” i „PiS do piekła”.

Na miejscu interweniowała policja.

Po mszy św. w katedrze zaplanowano krótki występ muzyczny. Później politycy zejdą do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, by złożyć kwiaty przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich.

Zobacz także: Hejt i mowa nienawiści za pieniądze gdańszczan. Co zostało z „paktu” Dulkiewicz?

źródło:
Zobacz więcej