RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogoda. Ważne wieści nie tylko dla rolników: to jeszcze nie koniec chłodu

Prognoza pogody długoterminowa – kwiecień 2021 (fot. Shutterstock)
Prognoza pogody długoterminowa – kwiecień 2021 (fot. Shutterstock)

Zachmurzenie, które w niedzielę panuje jeszcze nad większością obszaru Polski, w najbliższych godzinach będzie powoli ustępować, dopuszczając coraz więcej słońca. Jednak w nadchodzącym tygodniu należy spodziewać się jeszcze miejscowych opadów i porywistych burz – mówi portalowi tvp.info synoptyk IMGW Kamil Walczak. Jak podkreśla, ma też istotne wiadomości w kontekście prac rolniczych. Czy to oznacza, że przed nami już tylko ocieplenie? Niekoniecznie.

Opady w całej Polsce. IMGW ostrzega: Możliwe oblodzenie dróg

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w niedzielę w całym kraju będą występować przelotne opady deszczu. Miejscami, głównie na...

zobacz więcej

– Wieczorem miejscami mogą wystąpić delikatne opady deszczu, zwłaszcza na południu kraju. Na szczytach Tatr i Sudetów spadnie jeszcze nawet 2 cm śniegu – wskazuje ekspert IMGW.

Pogoda na dziś. IMGW zapowiada burze


Kamil Walczak dodaje, że noc z niedzieli na poniedziałek będzie stosunkowo ciepła w porównaniu do tego, co obserwowaliśmy ostatnio: w większości Polski termometry wskażą od 3 do 6 stopni Celsjusza, a chłodniej będzie jedynie w rejonach podgórskich – od zera do dwóch stopni. W wielu miejscach mgły ograniczające widzialność do 200 metrów.

W poniedziałek w dzień przeważać będzie duże zachmurzenie, więcej słońca na północy kraju – tam również najmniej opadów. Rozmówca portalu tvp.info wskazuje, że w pozostałej części przelotne opady, a na zachodzie niewykluczone burze.

Pogodowa mapa Polski (19.04.2021)



Źródło: IMGW PIB

W czasie burz może wystąpić porywisty wiatr sięgający nawet 60 km/godz.

– Temperatura maksymalna w poniedziałek od 6 stopni w rejonach podgórskich, głównie Podhalu i Podkarpaciu, do około 15 st. C w centrum. Najcieplej na północnym zachodzie: do 16-17 stopni st. C – prognozuje synoptyk.

Prognoza długoterminowa – ocieplenie nie na długo

IMGW: Hydrologiczny alert drugiego stopnia dla rzek na południu i wschodzie Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert drugiego stopnia dla części rzek w pięciu województwach na południu i wschodzie kraju....

zobacz więcej

Ekspert IMGW zaznacza, że podobna pogoda powinna utrzymywać się przez najbliższe dni, a „do piątku należy liczyć się z opadami deszczu i lokalnymi burzami”.

– Stopniowo temperatura będzie się obniżać. O ile wtorek i środa będą jeszcze cieplejsze (z temperaturami do 15 stopni; na północnym wschodzie nawet 16 stopni Celsjusza), to w kolejnych dniach spodziewamy się ochłodzenia. Od czwartku temperatura spadnie do 10-11 stopni na przeważającym obszarze kraju – mówi Kamil Walczak.

Pogoda dla rolnictwa: (chwilowy) koniec z przymrozkami


Synoptyk podkreśla przy tym, że istotną informacją dla rolnictwa jest to, że w najbliższych dniach nie przewiduje się przymrozków – nawet w nocy. Wyjątkiem mogą być obszary podgórskie i góry.

– Dopiero noc z piątku na sobotę wygląda nieco chłodniej i lokalnie na wschodzie kraju temperatura może spaść poniżej zera – podsumowuje.

Zobacz także: Ulewy i burze nad Polską. Wiadomo, kiedy będzie się ocieplać

źródło:
Zobacz więcej