RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chicago protestuje po zabójstwie młodego Polaka. Marsz przeciw przemocy [WIDEO]

W niedzielę wieczorem ulicami Chicago przejdzie marsz, upamiętniający tragiczną śmierć 28-letniego Polaka. Jakub Marchewka został zastrzelony na oczach swojego ojca. – To typowy spontaniczny ruch ludzi przerażonych tym, co stało się z Jakubem, ale przerażonych także tym, że to mogło dotknąć każdego, kto mieszka w Chicago – relacjonuje korespondent TVP w Stanach Zjednoczonych Rafał Stańczyk. Jak dodaje, marsz nie jest skierowany przeciw policji: „To wielki apel, to krzyk rozpaczy, by bezpieczeństwo wróciło do Chicago”.

Polak zamordowany w Chicago. Ujawniono nagranie, zrozpaczona rodzina apeluje [WIDEO]

Rodzina i przyjaciele apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, który pobił, a następnie śmiertelnie postrzelił 28-letniego Polaka. Do...

zobacz więcej

Przypomnijmy – do tragedii doszło w niedzielę wielkanocną. 4 marca mieszkający w Chicago 28-letni Jakub Marchewka pojechał z ojcem do sklepu. Wychodząc z samochodu zahaczył o pojazd obok – wtedy doszło do sprzeczki i szarpaniny z właścicielem auta. Mężczyzna wyciągnął broń i dwa razy strzelił w Polaka. Mimo starań lekarzy Jakub zmarł.

Ojciec Jakuba Marchewki wstrząśnięty tragedią


– Pan Marek jest przerażony tym, co się stało; nie wierzy, że jego syn odszedł. Ma nadzieję, że ten dzisiejszy marsz coś zmieni – mówi z Chicago dziennikarz TVP, który rozmawiał z ojcem zabitego Polaka.

Marsz w niedzielę wystartuje z miejsca tragicznej zbrodni i może w nim wziąć udział nawet kilka tysięcy osób. Sprawa nabrała rozgłosu nie tylko wśród Polonii, bo o marszu mówią media w całym Chicago. Jak relacjonuje Rafał Stańczyk, od wielu lat fala przestępczości przelewa się przez to miasto, a tylko od początku tego roku w strzelaninach zostało rannych 860 osób. Początek marszu zaplanowano na godz. 16 w niedzielę.

Zobacz także: Zmarł w ramionach ojca. Marsz protestu po zabójstwie Polaka w Chicago [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej