RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie żyje Krzysztof Liedel, ekspert ds. zwalczania terroryzmu

Krzysztof Liedel miał 51 lat (fot. Forum/Krzysztof Zuczkowski)
Krzysztof Liedel miał 51 lat (fot. Forum/Krzysztof Zuczkowski)

Zmarł Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas – które potwierdziło jego śmierć. Z wykształcenia był prawnikiem, wykładał także na innych uczelniach. Miał 51 lat.

„Przegrała bohaterski bój z rakiem”. Nie żyje gwiazda filmów o Bondzie i Harrym Potterze

Brytyjska aktorka Helen McCrory, znana z ról w filmach o Harrym Potterze, „Skyfall” z serii o Bondzie i serialu „Peaky Blinders”, nie żyje. Zmarła...

zobacz więcej

Krzysztof Liedel urodził się w 1969 roku w Warszawie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. W pracy zawodowej zajmował się badaniami nad zwalczaniem międzynarodowego terroryzmu i analizą informacji.

Zmarł Krzysztof Liedel


Na stałe był związany z warszawską uczelnią Collegium Civitas, gdzie kierował Centrum Badań nad Terroryzmem. Wykładał też na Uniwersytecie Warszawskim i w Akademii Obrony Narodowej.

W latach 2010-2015 był dyrektorem Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W 2015 roku decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia w służbie państwu i społeczeństwu oraz w działalności publicznej i naukowej.

W 2019 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat w Sejmie z listy SLD.

Przedwczesna informacja o śmierci


Po raz pierwszy informacja o śmierci Krzysztofa Liedela pojawiła się 10 kwietnia i przekazał ją wówczas były zastępca Szefa Sztabu Generalnego gen. Leon Komornicki. Zdementował ją były szef CBA Paweł Wojtunik. Teraz zgon eksperta potwierdziło Collegium Civitas i zięć Krzysztofa Liedela informując, że zmarł „w niedzielę wczesnym popołudniem po ciężkiej walce z chorobą”.

„Jego energia, chęć działania i charyzma sprawiały, że skupialiśmy się wokół niego szukając przywódcy i przewodnika. Stanowił dla nas inspirację, był wsparciem, przyjacielem i mentorem i do końca świata będziemy mu za to wdzięczni” – podkreślono we wpisie Collegium Civitas.


Zobacz także: Nie żyje ksiądz Stanisław Kicman, ocalały z rzezi Woli

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej