RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Muzeum szukało kobiety ze zdjęcia. Internauci nie zawiedli

Kobieta została odnaleziona już po trzech godzinach (fot. Facebook/Muzeum Architektury we Wrocławiu)
Kobieta została odnaleziona już po trzech godzinach (fot. Facebook/Muzeum Architektury we Wrocławiu)

Muzeum Architektury we Wrocławiu poszukiwało kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala, które zostało zrobione latem 1982 r. na wrocławskim „Manhattanie” - zespole budynków mieszkalno-usługowych, będących najbardziej rozpoznawalnych projektem wybitnej wrocławskiej architekt Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Bohaterka fotografii została odnaleziona dzięki pomocy internautów.

Kim jest kobieta ze zdjęcia Niedenthala? Wrocławskie muzeum prosi o pomoc [WIDEO]

Muzeum Architektury we Wrocławiu poszukuje kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala. Fotografię wykonano latem 1982 r. na wrocławskim „Manhattanie” –...

zobacz więcej

Muzeum przekazało w mediach społecznościowych, że kobieta została odnaleziona już po trzech godzinach od publikacji pierwszych informacji o rozpoczęciu poszukiwań. Instytucja opisała pokrótce życiorys kobiety, ale nie ujawniła jej tożsamości.

„Kobieta na balkonie wieżowca numer 8 na wrocławskim Manhattanie mieszka dziś w Kłodzku i jest dentystką. Latem 1982 roku była tuż po maturze i właśnie przygotowywała się do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną. W mieszkaniu numer 12, na drugim piętrze budynku, mieszkała wraz z koleżanką” – czytamy w poście opublikowanym na profilu muzeum na Facebooku.

MAMY JĄ!!!! Wiedzieliśmy, że internet i media mają ogromną moc, ale szybkość, z jaką dzięki Wam rozwikłaliśmy tę...

Opublikowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu Niedziela, 18 kwietnia 2021

Udana akcja IPN


Warto przypomnieć, że w połowie marca podobną prośbę wystosował Instytut Pamięci Narodowej. „Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror – napisano na profilu” – pisano na profilu instytucji na Facebooku. We wpisie poproszono o pomoc w ustaleniu tożsamości Polki widocznej na zdjęciu.

Internauci ustalili, że to Maria Barr – żona pilota Philipa Rexa Barra, Polaka z pochodzenia, który nie wrócił do bazy po wykonaniu zadania bojowego.

źródło:
Zobacz więcej