RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Aleksiej umiera”. Rzeczniczka Nawalnego przerażona jego stanem

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny (fot. Moscow City Court\TASS via Getty Images)
Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny (fot. Moscow City Court\TASS via Getty Images)

Zdrowie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego szybko się pogarsza. „Aleksiej umiera. W jego stanie to kwestia dni” – alarmuje w mediach społecznościowych jego rzeczniczka Kira Jarmysz. Jak dodaje, „nikt nie wie, co się stanie w poniedziałek”. W niedzielę współpracownicy Nawalnego ogłosili, że 21 kwietnia odbędą się w Rosji masowe protesty w jego obronie.

Putina posadzi, Krymu nie odda. Nowoczesny nacjonalista Nawalny

Groźny wróg reżimu Putina? Niewątpliwie tak. Jakiej Rosji chce? Tutaj już trudniej o jednoznaczną odpowiedź. Populizm i częsta zmiana poglądów –...

zobacz więcej

Z apelem do prezydenta Rosji Władimira Putina o zapewnienie Aleksiejowi Nawalnemu pomocy lekarskiej w więzieniu zwrócili się laureaci literackiej nagrody Nobla, światowej sławy aktorzy i naukowcy. List podpisali m.in.: J.K. Rowling, Orhan Pamuk i Benedict Cumberbatch.

Zdrowie Nawalnego, który odbywa wyrok w kolonii karnej „szybko się pogarsza i wymaga pilnej uwagi lekarzy” – podkreślają autorzy listu, który ukazał się w sobotę na łamach francuskiego dziennika „Le Monde”.

Zauważają, że Nawalny cierpi na bóle pleców, traci czucie w kończynach, ma silny kaszel i gorączkę. Przypominają, że opozycjonista domaga się, by zbadał go wskazany przez niego lekarz i że takie prawo przysługuje mu jako obywatelowi Rosji.

Apel ukazał się dzień po tym, jak lekarze, u których leczył się Nawalny, zwrócili się z listem otwartym do władz więziennych, prosząc o dopuszczenie ich do opozycjonisty.

Złe wyniki badań


Prośbę, skierowaną do szefa Federalnej Służby Więziennej (FSIN) Aleksandra Kałasznikowa, podpisali lekarze kilku specjalności, m.in. kardiolog, neurochirurg i okulista. Medycy uzasadnili swój apel tym, że wyniki analiz lekarskich Nawalnego mocno się pogorszyły. Świadczy to – ich zdaniem – o początku niewydolności nerek i o tym, że stan ich pacjenta zbliża się do krytycznego.

Głos w sprawie stanu zdrowia Nawalnego zabrała w sobotę rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz. „Aleksiej umiera. W jego stanie to kwestia dni. A prawnicy nie mogą się do niego dostać w weekendy i nikt nie wie, co się stanie w poniedziałek” – napisała na Facebooku.

Когда после комы Алексей пришел в себя, и все стало постепенно налаживаться, я думала, что минут хуже, чем в идущем на...

Opublikowany przez Kirę Yarmysh Sobota, 17 kwietnia 2021


Współpracownicy Nawalnego zwołali protesty


Współpracownicy Aleksieja Nawalnego ogłosili w niedzielę, że 21 kwietnia odbędą się w Rosji masowe protesty w obronie uwięzionego opozycjonisty. Tego samego dnia prezydent Władimir Putin ma wystąpić z orędziem przed rosyjskimi parlamentarzystami.

Demonstracje w obronie Nawalnego odbędą się 21 kwietnia na centralnych placach w miastach Rosji, o godz. 19 czasu lokalnego – poinformowali współpracownicy opozycjonisty: Leonid Wołkow i Iwan Żdanow.

Od 31 marca Nawalny prowadzi strajk głodowy, którym chciał zaprotestować przeciwko złej opiece medycznej w kolonii karnej w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim, gdzie odbywa karę.

CZYTAJ TAKŻE: Nawalny poskarżył się sądowi. Żąda zaprzestania tortur

źródło:
Zobacz więcej