RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Muzeum Auschwitz online. Pobyty studyjne w Miejscu Pamięci

Zajęcia mają na celu zachęcić uczniów do dyskusji o historii Auschwitz (fot. Christopher Furlong/Getty Images)
Zajęcia mają na celu zachęcić uczniów do dyskusji o historii Auschwitz (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Polscy uczniowie mogą skorzystać z wizyt studyjnych w Miejscu Pamięci Auschwitz w formie online. Obejmą one m.in. prezentację terenu byłego niemieckiego obozu w wirtualnych panoramach oraz warsztaty edukacyjne – poinformowały służby prasowe Muzeum Auschwitz.

„Polski obóz” we włoskiej telewizji publicznej. Skuteczna interwencja ambasady

Włoska telewizja RAI przeprosiła za użycie sformułowania „polski obóz zagłady” w odniesieniu do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Był to efekt...

zobacz więcej

Wicedyrektor placówki Andrzej Kacorzyk zaznaczył, że pandemia zmieniła wiele obszarów życia - od pracy, wypoczynku i podróży po edukację. – Reagując na wyzwania, które stawiają przed nami obecne ograniczenia, postanowiliśmy dostosować nasz program pobytów studyjnych do formy online – powiedział.

Kacorzyk poinformował, że już w lutym placówka zrealizowała pilotażowo zdalny pobyt studyjny, w którym uczestniczyły wybrane klasy z różnych zakątków Polski. – Te propozycje spotkały się z pozytywnym odbiorem zarówno nauczycieli, jak i uczniów 8 klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, do których były skierowane – dodał.

Jak przebiegać będzie zdalny pobyt?


Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował, że zdalny pobyt studyjny obejmuje prezentację historycznego terenu byłego obozu w wirtualnych panoramach. Uzupełniony on zostanie warsztatami podsumowującymi, które poprowadzi zespół Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Polscy dyplomaci w Japonii ratowali Żydów. Ocalili ponad tysiąc osób

Dzięki wielu polskim dyplomatom, na czele z byłym ambasadorem RP w Japonii Tadeuszem Romerem, polscy Żydzi, którzy w latach 1940-41 znaleźli się w...

zobacz więcej

– Zajęcia mają na celu zapoznanie uczniów z historią (...) obozu Auschwitz, zachęcenie ich do dyskusji o ważnych zagadnieniach związanych z tym tematem i przygotowanie do bardziej pogłębionego zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w przyszłości. Przygotowane przez nas warsztaty podejmują nie tylko tematy historyczne, ale też odnoszą się do niezwykle ważnych zagadnień naszej moralnej odpowiedzialności za świat budowany na refleksji nad tragedią Auschwitz – zaznaczył Andrzej Kacorzyk.

Muzeum podało, że uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Zdalne pobyty studyjne odbywają się za pośrednictwem platformy zoom i trwają do trzech godzin.

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

Przybliżenie historii


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów . Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

źródło:

Zobacz więcej