RAPORT

Wojna na Ukrainie

Odchody zakażonych w ściekach. Naukowcy potwierdzają: małże z koronawirusem

W ocenie badaczy małże nabyły SARS-CoV-2 poprzez kontakt ze ściekami (fot. Shutterstock/Regreto)
W ocenie badaczy małże nabyły SARS-CoV-2 poprzez kontakt ze ściekami (fot. Shutterstock/Regreto)

Naukowcy z Hiszpanii potwierdzili obecność materiału genetycznego koronawirusa w małżach żyjących na północno-zachodnim wybrzeżu tego kraju. W ocenie badaczy małże nabyły SARS-CoV-2 poprzez kontakt ze ściekami, zawierającymi odchody pacjentów chorych na COVID-19.

Wirusolog: To pewne – będzie mutacja koronawirusa, która ucieknie szczepionkom

Powstanie wariant koronawirusa, który ucieknie szczepionkom – powiedział w Radiu Plus prof. Krzysztof Pyrć. Członek Rady Medycznej przy premierze...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W opublikowanym w sobotę oświadczeniu biolodzy z uniwersytetu w Santiago de Compostela wyjaśnili, że ich studium potwierdziło wcześniejsze obawy naukowców, dotyczące możliwości skażenia koronawirusem wybrzeża.

Naukowcy zastrzegli jednak, że potwierdzona w materiale genetycznym małży obecność SARS-CoV-2 nie stanowi ryzyka dla zdrowia publicznego, a groźba zakażenia się przez konsumpcję tych organizmów morskich „praktycznie nie istnieje”. Wskazali, że potencjał koronawirusa do infekowania znacząco osłabł podczas obecności w ściekach, a następnie w wodzie morskiej.

Biolodzy podali, że potwierdzenie obecności cząsteczek SARS-CoV-2 w małżach miało miejsce w 2020 r., przed nadejściem w Hiszpanii trzeciej fali pandemii.

W Hiszpanii od początku kwietnia systematycznie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Według szacunków resortu zdrowia do soboty na 100 tys. obywateli przypadało tam już 213 zakażeń, czyli tyle samo co w lutym 2021 r.

W sobotę największy dobowy wzrost zachorowań zanotowano we wspólnotach autonomicznych Andaluzji i Katalonii, gdzie podczas ostatnich 24 godzin potwierdzono ponad 2 tys. infekcji.

CZYTAJ TAKŻE: WHO: Wskaźnik zakażeń koronawirusem poszybował w górę. Jest tylko jedno rozwiązanie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej