RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czy Polacy powinni się obawiać Rosji? Szczerski: Sytuacja jest napięta

Najnowsze

Popularne

Sytuacja jest bardzo napięta. Mamy tutaj kilka motywacji ze strony rosyjskiej – powiedział w programie „Woronicza 17” w TVP Info prof. Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, pytany, czy Polacy mają powody, aby obawiać się działań ze strony Rosji oraz czy w tej części Europy może wybuchnąć wojna. Podkreślił, że jeśli chodzi o bezpośrednie zagrożenie, to Polska jest bezpieczna, natomiast bezpieczna nie jest sytuacja polityczna.

„Wydalenie dyplomatów to nie koniec”. Rosja grozi USA

Na najnowsze sankcje USA Rosja odpowie nie tylko wydaleniem amerykańskich dyplomatów, ale i zablokowaniem działalności NGOs (organizacji...

zobacz więcej

Prof. Szczerski zwrócił uwagę, że Ukraina starała się o to, żeby na najbliższym szczycie NATO przydzielić jej plan na rzecz członkostwa w sojuszu. – Tak samo było w 2008 r. wobec Gruzji i Ukrainy. Wtedy właśnie w związku z tą sytuacją wzrosło napięcie na linii Rosja-Gruzja i zakończyło się to wojną – powiedział gość programu.

W jego ocenie Rosja próbuje „zatrzymać proces ewentualnego otwarcia drzwi dla Ukrainy do NATO”. – Stąd ta akcja, która miała miejsce na wschodniej granicy Ukrainy. Rosja używa wojska do celów politycznych , do wywarcia presji i nacisku na Ukrainę dzisiaj – powiedział.

Prof. Szczerski: Polska jest bezpieczna


Prof. Szczerski zaznaczył, że taka sytuacja łatwo może się jednak wymknąć spod kontroli. – Dzisiaj to są manewry polityczne z użyciem wojska, próba sprowokowania konfliktu, ale ten krąg dopuszczalnego tolerowania tej sytuacji przez Ukrainę maleje dzisiaj. Teraz jest taka sytuacja, że w każdej chwili możemy mieć do czynienia z rzeczą bardzo dla nas, dla świata niedobrą, jaką byłby kolejny konflikt rosyjsko-ukraiński – powiedział gość TVP Info.

Podkreślił, że jeśli chodzi o bezpośrednie zagrożenie, to Polska jest bezpieczna, natomiast sytuacja polityczna nie jest bezpieczna.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział z kolei, że to co dzieje się na wchodzie Europy bardzo absorbuje NATO. Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL przypomniał natomiast, że prezydent USA Joe Biden w jednym ze swoich pierwszych wywiadów bardzo ostro zaatakował Rosję oraz nazwał Władimira Putina zabójcą. – To oczywiście musiało wywołać reakcję Rosji – stwierdził polityk PSL.

Poseł PO Zbigniew Konwiński ocenił, że sytuacja, gdy dwóch sąsiadów Polski – Rosja i Ukraina – są w stanie konfliktu, nie jest dla nas korzystna.

Czytaj także: „Sunday Times”: Wielka Brytania wyśle okręty wojenne na Morze Czarne

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej