RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Charles „Chuck” Geschke nie żyje. Był współtwórcą formatu PDF

Wiceprezes Adobe Inc. Charles Greschke w 1987 roku (fot. Roger Ressmeyer/Corbis/VCG via Getty Images)
Wiceprezes Adobe Inc. Charles Greschke w 1987 roku (fot. Roger Ressmeyer/Corbis/VCG via Getty Images)

W Los Altos w Kalifornii zmarł w wieku 81 lat Charles „Chuck” Geschke, jeden z dwóch założycieli – razem z Johnem Warnockiem – znanej na całym świecie firmy software'owej Adobe Inc. O zgonie poinformowała w sobotę firma.

SpaceX z kontraktem NASA na statek kosmiczny, który poleci na Księżyc

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała w piątek, że kontrakt na budowę statku kosmicznego, którym ma wysłać astronautów na Księżyc już w...

zobacz więcej

Geschke był jednym z twórców szeroko stosowanej technologii PDF (Portable Document Format), służącej do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych.

„To jest olbrzymia strata dla całej społeczności Adobe i przemysłu technologicznego, dla których przed dziesięciolecia był przewodnikiem i bohaterem” – napisał w sobotę w e-mailu dyrektor wykonawczy (CEO) Adobe, Shantanu Narayen.

„Najszczęśliwszy człowiek na świecie”


Geschke, który według słów jego żony Nancy nazywał siebie „najszczęśliwszym człowiekiem na świecie”, ukończył Carnegie Mellon University, gdzie zrobił doktorat.

Podczas pracy w ośrodku badawczym Xeroxa w Palo Alto (Kalifornia) spotkał Warnocka, z którym razem opuścił Xeroxa i w 1982 założył Adobe, firmę, która wkrótce stała się czołowym graczem na rynku programów komputerowych.

W 2009 r. prezydent Barack Obama odznaczył Geschkego i Warnocka Narodowymi Medalami Technologicznymi.

źródło:

Zobacz więcej