RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

IMGW: Hydrologiczny alert drugiego stopnia dla rzek na południu i wschodzie Polski

IMGW wydał alert drugiego stopnia dla części rzek w pięciu województwach na południu i wschodzie kraju(fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)
IMGW wydał alert drugiego stopnia dla części rzek w pięciu województwach na południu i wschodzie kraju(fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert drugiego stopnia dla części rzek w pięciu województwach na południu i wschodzie kraju. Ostrzeżenia obowiązują do godzin porannych w niedzielę; dotyczą m.in. Sanu, Wisłoka, Nidy.

Czy w maju poczujemy już lato? Najnowsza prognoza długoterminowa IMGW [WIDEO]

W drugiej i trzeciej dekadzie maja w niektórych częściach Polski będzie już lato. Termometry na W drugiej i trzeciej dekadzie maja w niektórych...

zobacz więcej

Alerty hydrologiczne obowiązują na rzekach w części województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego oraz północno-zachodniego krańca Małopolski.

Jak podano, „w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych” w zlewni Wisłoku po Krosno oraz na dopływach Sanu od Olchowców po ujście Wisłoku spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody, punktowo z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Alert drugiego stopnia dotyczy też „zlewni Wisłoki poniżej Krajowic, Sanu poniżej Wisłoka oraz zlewni Wisłoku poniżej Krosna” – wskazał IMGW.

Z kolei w zlewni rzeki Breń IMGW prognozuje „dalszy wzrost poziomu wody, z przekroczeniem stanu ostrzegawczego w profilu Wampierzów”. Spodziewany jest też dalszy przybór wody, przy obecnie przekroczonym stanie ostrzegawczym na Grabince.

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą również zlewni: Nidy, Koprzywianki, Czarnej, Kamiennej oraz Brynicy wraz ze zbiornikiem Kozłowa Góra i Przemszy po zbiornik Przeczyce. „Na Brynicy w profilu Brynica poziom wody może osiągnąć stan alarmowy” – podał IMGW. Dodano, że ostrzeżenia obowiązują do godzin porannych w niedzielę.

Alert hydrologiczny drugiego stopnia oznacza możliwość wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

źródło:

Zobacz więcej